Najnowsze informacje

Wieczór włoski

Czterech tenorów i słynne utwory muzyki włoskiej to przepis na udany wieczór. Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprasza na muzyczną podróż do Włoch. Koncert odbędzie się 7 października w sali koncertowej szkoły muzycznej.
W „Wieczorze włoskim” wystąpią tenorzy: Tadeusz Szlenkier, Krzysztof Marciniak, Christian Polus i Tomasz Krzysica. Koncert poprowadzi dyrygent Tadeusz Wicherek. Usłyszymy m.in.: „La dolce Vita”, „L’amore”, „Un chore”, „Amore scusami”, „Da me speranza”, „Concerto d’autunno”, „Non dimenticar”, „Il cielo in una stanza”.
Tadeusz Szlenkier urodził się w Warszawie. W zakresie wokalistyki kształcił się u Romana Węgrzyna i Richarda Crossa. W maju 2009 roku uzyskał tytuł Master of Music na Yale University School of Music w Stanach Zjednoczonych. W 2004 roku ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Brał udział w poważnych przedsięwzięciach muzycznych w kraju i za granicą. Ośmiokrotnie śpiewał na koncertach Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, a także występował w salach filharmonicznych z najlepszymi polskimi dyrygentami i orkiestrami. W 2004 roku śpiewał w koncercie Trzech Polskich Tenorów w Filharmonii w Chicago.
Latem 2008 roku, Tadeusz Szlenkier zaśpiewał partię Pasterza w „Królu Rogerze” Karola Szymanowskiego podczas Bard Summer Festival w Annandale on Hudson. Było to pierwsze sceniczne wystawienie tej opery w Stanach Zjednoczonych. Od 2010 roku Artysta jest na stałe związany z Operą Nova w Bydgoszczy, gdzie występuje w najważniejszych tenorowych rolach śpiewając Rudolfa w „Cyganerii” Pucciniego, Alfreda w „Traviacie” Verdiego i wiele innych.
Drugi z wykonawców włoskiego koncertu to Krzysztof Marciniak. W roku 1988 ukończył Wydział Wokalno-Aktorski tej uczelni w klasie prof. Adama Dulińskiego i uzyskał dyplom z wynikiem bardzo dobrym. Już w czasie studiów występował w przedstawieniach premierowych w Teatrze Wielkim w Łodzi. W roku 1988 związał się z Operą i Operetką w Szczecinie i do 1992 roku był solistą tego teatru. W roku 1992 wrócił do rodzinnego miasta i został pierwszym tenorem Teatru Muzycznego w Łodzi.
Krzysztof Marciniak występował na najważniejszych scenach muzycznych Europy. Uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych, między innymi w Krynicy, Kudowie i Ciechocinku. W repertuarze operowym artysty są m.in. takie partie jak: Tamino („Czarodziejski flet”), Ismael („Nabucco”), Macduff/Malcolm („Makbet”), Dr Cajus („Falstaff”), Leński („Eugeniusz Oniegin”), Janek („Janek”), Damazy („Straszny dwór”), Góral („Halka”), tytułowego Casanovy Ludomira Różyckiego czy Opat di Chazeuil („Adriana Lecouvreur”).
Tomasz Krzysica to absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie H. Mickiewiczówny. Jako student uczestniczył w krajowych i zagranicznych kursach mistrzowskich, m.in. u Fedory Barbieri, Rolanda Paneraia, Siegfrieda Lorentza i Ryszarda Karczykowskiego. Jest laureatem wielu konkursów wokalnych. Otrzymał „Premio Basiola” – nagrodę włoskiej krytyki muzycznej dla najciekawszej osobowości artystycznej włoskich konkursów wokalnych w 2001 roku. W 2003 roku otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Hariclea Darclee w Braili (Rumunia).
Artysta debiutował w 1999 roku partią Lenskiego w „Eugeniuszu Onieginie” w Operze Bałtyckiej, a w 2000 roku związał się kontraktem z Warszawską Operą Kameralną, gdzie śpiewa m.in.: Tamina w „Czarodziejskim flecie”, Ferranda w „Cosi fan tutte”, Ottavia w „Don Giovannim”, Belmonta w „Uprowadzeniu z Seraju” W. A. Mozarta, Lenskiego w „Eugeniuszu Onieginie” Czajkowskiego i Nemorina w „Napoju miłosnym” G. Donizettiego. Artysta posiada także szeroki repertuar oratoryjno-kantatowy. Regularnie występuje w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Solista brał udział w prawykonaniu światowym „Magnificat” W. Kilara, a także w serii koncertów z „Missa pro pace”.
Tenor Christian Polus ukończył prestiżową Akademię Muzyczną w Katowicach. Pierwszy solowy angaż otrzymał od Opery Śląskiej w Bytomiu, pierwszy międzynarodowy sukces przyszedł niedługo potem we Florencji w światowej prapremierze opery Caccini w „Euridice” Orfeo. Koncertował w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Pracuje jako solista z atrakcyjnym repertuarem. Doktorat uzyskał w Folkwang Hochschule w Essen, w zakresie muzykologii.
Koncert poprowadzi znany płockiej publiczności dyrygent Tadeusz Wicherek. Bilety w cenie 30 zł (wejściówki 15 zł) można kupić w kasie POS (ul. Bielska 9/11, tel. 024 364 10 85) i sklepie muzycznym Harfa (ul. Kolegialna 1, tel. 024 262 34 57) albo zarezerwować przez internet: www.posorkiestra.pl.     (lesz)

Zobacz kolejny artykuł

Muzyczne fascynacje

Franciszek Olkowski jest kolekcjonerem szczęśliwym. Zbiera wszystko, co go interesuje i co mu się podoba. …