Najnowsze informacje

Świerk z lasu państwowego

Choinkę na święta można kupić w sklepie, na rynku (te najczęściej pochodzą z prywatnych plantacji) lub w nadleśnictwie. Na razie nikt jeszcze nie wykazał wyższości choinki państwowej nad prywatną, ale wiadomo, że kto mieszka blisko lasu, po choinkę pójdzie do zaprzyjaźnionego leśniczego.
W Nadleśnictwie Gostynin plantacje choinek (typowych świerków) znajdują się w Lucieniu i Drzewcach: – W tym roku mamy bardzo ładne choinki – informuje nadleśniczy Jacek Liziniewicz.
– Warunki sprzyjały i choinki urosły dorodne, około 800 z nich już sprzedaliśmy w leśnictwach na terenie całego nadleśnictwa. Naszą najsilniejszą konkurencją są choinki z prywatnych plantacji – nadleśniczy z Gostynina podchodzi do sprawy ekonomicznie.
Przyznaje jednak, że sprzedaż choinek nie przynosi dużych zysków, bo ile można zarobić, jeśli za jedno drzewko wysokie na 2,5 m bierze się zaledwie 100 zł?
Większe, bo nawet 3 czy 5 metrowe choinki można kupić w Nadleśnictwie Płock. W tym roku dysponuje nimi Nadleśnictwo Brody: – To nie są choinki do zwykłych mieszkań – zastrzega Małgorzata Kuczora z Nadleśnictwa Płock. – Najczęściej przyjeżdżają po nie detaliści, którzy potrzebują choinek do postawienia przed jakimś budynkiem, sklepem czy do kościoła.
Gdy zdobywaliśmy te informacje, sezon dopiero się rozpoczynał, leśnicy nie potrafili więc jeszcze dokładnie określić ceny choinek, ale zdradzili, że 5-metrowe drzewko może na przykład kosztować 70 zł plus 3 % podatku VAT: – Zysków z tego dużych nie ma – dodaje M. Kuczora.
Z kolei Nadleśnictwo Łąck uprawia świerki na święta na plantacjach w Łącku i Soczewce: – To są niewielkie ilości, w sezonie około 100 do 150 sztuk. Sprzedaż odbywa się w leśnictwach i w siedzibie naszego nadleśnictwa w Łącku. Działamy na zasadzie zwyczajowej, sprzedajemy takie ilości, na jakie jest zapotrzebowanie – mówi nadleśniczy Ryszard Bijak z Łącka.
„W lesie wyrosła, w lesie szumiała” – mówią słowa jednej z piosenek o choinkach. Przecież wciąż żywa, pachnąca lasem choinka, jest podczas Bożego Narodzenia o wiele chętniej widziana w naszych domach niż jej plastikowa imitacja. 
(eg)

Zobacz kolejny artykuł

Mazowiecka policja szuka chętnych do służby

Jeżeli masz co najmniej średnie wykształcenie, jesteś wrażliwy na krzywdę drugiego człowieka, nie zgadzasz się …