Zarejestruj się – daj szansę na nowe życie

Łukasz Majewski, student płockiej filii Politechniki Warszawskiej, płocczanin, w bazie dawców szpiku zarejestrował się dwa lata temu. Telefon z Fundacji DKMS Polska, mającej największą bazę dawców szpiku, zadzwonił niedawno. Dziś wie tyle, że jego szpik trafił do chorego na białaczkę ośmioletniego chłopca z Polski. Po stu dniach dowie się, czy przeszczep się przyjął.
– Cieszę się, że mogłem pomóc – mówił i zapraszał do udziału w tegorocznej kampanii i rejestracji w bazie dawców szpiku Łukasz Majewski podczas konferencji ją zapowiadającej.
Jak mówili podczas konferencji prasowej organizatorzy spotkania, jest szansa, że kolejny płocczanin będzie mógł pomóc osobie chorej na białaczkę. W bazie DKMS zarejestrował się on podczas ubiegłorocznej akcji. Na razie otrzymał z Fundacji DKMS telefon, że ma genetycznego bliźniaka, któremu może pomóc. Rozpoczęła się procedura badań i szczegółowych weryfikacji. Jeśli wszystko potoczy się dobrze, będzie mógł zostać dawcą.
Po raz drugi płocczanie będą mieli okazję, by dołączyć do wielkiej rodziny dawców szpiku. Tak jak przed rokiem, aby zarejestrować się do bazy dawców, wystarczy przyjść 10 kwietnia na Politechnikę. Do udziału w wielkiej kampanii życia zapraszają prowadzący płocką akcję studenci z koła naukowego inżynierii środowiska PW. I, jak zaznaczają, w całej sprawie nie chodzi o bicie rekordów, ale mają nadzieję, że w tym roku zarejestruje się jeszcze więcej osób chcących pomóc chorym na białaczkę. Przed rokiem taką chęć zadeklarowało ponad czterysta osób. – Chcemy dotrzeć z informacją do jak największej liczby osób – mówił podczas konferencji w ratuszu Adrian Jędrzejewski z koła naukowego inżynierii środowiska Politechniki Warszawskiej. – Przygotowaliśmy dwa tysiące plakatów, które trafiły do bloków, uczelni, szkół ponadgimnazjalnych, restauracji, pubów. Powstaje spot z piłkarzami ręcznymi promujący akcję. Bardzo zachęcamy, aby przyjść i zarejestrować się w DKMS. Kilka chwil wystarczy, aby uratować komuś życie. Zapraszamy osoby od 18. do 55. roku życia – zachęcał do udziału w akcji Adrian Jędrzejewski.
Dr Paweł Podwójci, opiekun koła naukowego, zachęcając do przyjścia i rejestracji przypominał, że musi to być przemyślana, świadoma decyzja, aby z chwilą, gdy pojawi się szansa na pomóc komuś i gdy zadzwoni telefon z Fundacji, nie wycofać się. A potencjalnym dawcą jest się od chwili rejestracji do 60. roku życia. – Cel jest szczytny. Każda osoba jest na wagę złota. I mamy nadzieję, że wśród potencjalnych dawców będzie ta, która znajdzie swojego biorcę i wkrótce będzie mogła komuś pomóc – mówił dr Paweł Podwójci.
Sama rejestracja zajmuje kilka chwil. Wypełniany jest specjalny formularz i pobierana 4 mililitrowa porcja krwi. Próbki wysyłane są do Warszawy na szczegółowe badania. Jeśli okaże się, że dana osoba może być dawcą, jej nazwisko zostanie wpisane do światowej bazy danych, a my otrzymamy informacje potwierdzającą taką decyzję.
Płocki Dzień Dawców Szpiku organizowany po raz drugi na płockiej filii Politechniki Warszawskiej to wspólne przedsięwzięcie studentów z koła naukowego inżynierii środowiska, ich opiekuna dr Pawła Podwójciego, a także Fundacji DKMS Polska oraz Izby Gospodarczej Regionu Płockiego.
– W Polsce co godzinę komuś stawiana jest diagnoza – nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego. Dlatego potrzebne są pomoc i zaangażowanie. Każda nowo zarejestrowana osoba to kolejna szansa na życie dla pacjentów z białaczką – mówił podczas konferencji zapowiadającej płocką kampanię Roman Siemiątkowski, zastępca prezydenta Płocka.
Prezydent zapewnił także, że informacja o kampanii ratującej życie osobom chorym na białaczkę zostanie przekazana podczas narady z dyrektorami płockich szkół ponadgimnazjalnych. Informacja trafi także do płockich przedszkoli, gdzie już najmłodsi płocczanie będą w specjalnie przygotowanych książeczkach – kolorowankach uczyli się, jak pomagać innym.
– Mamy nadzieję, że taka promocja pomoże zachęcić rodziców dzieci to tego, by podarowali szanse innym – mówił Filip Rorant, koordynator do spraw rekrutacji dawców z Fundacji DKMS.
Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji w bazie można uzyskać na www.dkms.pl oraz stronie koła naukowego Politechniki www.knis.pw.plock.pl. A w Płocku można się będzie zarejestrować już 10 kwietnia w godzinach 10.00–18.00 w siedzibie PW przy ulicy Łukasiewicza.     rad

Zobacz kolejny artykuł

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

Pierwsza w Płocku wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego już działa. Mieści się przy ulicy Kolegialnej …