fot. Dariusz Ossowski

Wsparcie dla najmniejszych pacjentów

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała dla Oddziału Neonatologicznego Szpitala Świętej Trójcy w Płocku aparat do wspomagania oddechu. Vapotherm Precision Flow to urządzenie o zmodyfikowanym rodzaju wsparcia oddechowego dla likwidacji i zapobiegania pogłębiania się zaburzeń oddechu u noworodków.
– Otrzymaliśmy bardzo wysokiej klasy sprzęt, który pomaże leczyć naszych najmniejszych pacjentów. W najmniej inwazyjny sposób ułatwia oddychanie dzieciom, zachowuje właściwą temperaturę gazów, które dostają się do dróg oddechowych noworodka. Powietrze i tlen nie ulegają schłodzeniu. Z kolei stężenie tlenu regulowane jest w zależności od potrzeb od 21 do 100% – przybliża zasady działania sprzętu Izabela Krukiewicz-Ruta, ordynator Oddziału Neonatologicznego Szpitala Świętej Trójcy.
Sprzęt jest prosty w obsłudze, a jednocześnie zastosowano tutaj najnowszą technologię przepływu i ogrzewania. Aparat zapewnia dziecku samodzielny oddech i tylko w 50% wypełnia nozdrza. Pomoże noworodkom w prawidłowym przejściu przez okres adaptacyjny w pierwszych trzech czy czterech dniach życia. Może być stosowany również u wcześniaków. Koszt urządzenia to ok. 30 tys. zł
Podczas przekazania Vapotherm Precision Flow dla płockiego szpitala obecny był prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Zbieraliśmy już środki na rzecz profilaktyki, na rzecz pomocy dla noworodków, czy też dla seniorów. Ostatnio w Płocku udało się zebrać ponad 200 tys. zł i cały czas mamy świadomość, że środki trafiają do potrzebujących. Dziękujemy wolontariuszom i organizatorom WOŚP za to, że od kilku lat możemy się cieszyć sprzętem zakupionym za zebrane w czasie orkiestry pieniądze także w naszym szpitalu – podkreślał prezydent.
To kolejna darowizna przekazana przez Fundację WOŚP. W ciągu ostatnich kilkunastu lat oddziały: Pediatryczny, Neonatologiczny i Ginekologiczno-Położniczy otrzymały sprzęt za łączną kwotę ponad 371 tys. zł. Z tej puli największe wsparcie przypadło w udziale oddziałowi noworodkowemu. To sprzęt za 311 tys. zł. – To jedyna darowizna WOŚP w tym roku dla naszego szpitala. Mamy jednak nadzieję, że wkrótce nasz Oddział Pediatryczny wzbogaci się o kolejną – zaznacza Ewa Nieścierenko, prezes zarządu Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o. Potrzeby są duże, choć oddział jest w pełni zabezpieczony. Posiada m.in. trzy aparaty wspomagające oddech. Nie są tak nowoczesne jak Vapotherm Precision Flow, m.in. wypełniają nozdrza dziecka w 100%, co może wprowadzać stan niepokoju u dzieci. Są też dwa respiratory i urządzenia mechanicznie wspomagające oddychanie. – Wysoko wykwalifikowana kadra i sprzęt, który mamy, daje wysokie bezpieczeństwo noworodków rodzących się naszym szpitalu – dowiadujemy się w placówce.
Prezydent Płocka dodał z kolei, że poza czekaniem na kolejne darowizny miasto znów za kilka tygodni włączy się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, by w ten sposób pomagać nie tylko płockim szpitalom. BeeS

Zobacz kolejny artykuł

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

Pierwsza w Płocku wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego już działa. Mieści się przy ulicy Kolegialnej …