Warto się zaszczepić

Wizyta w salonie fryzjerskim, kosmetycznym, zabiegi operacyjne czy zakażona woda, którą myjemy zęby, albo też dostarczamy do organizmu w kostkach lodu. To wszystko potencjalne źródła zakażeń wirusowym zapaleniem wątroby typu B i typu A. Zdaniem specjalistów najlepszą ochroną są szczepienia. O tych warto pomyśleć podczas rozpoczynającego się właśnie Żółtego Tygodnia.
Jesienna akcja rozpocznie się w najbliższy poniedziałek, 8 października i trwać będzie 11 dni. Do skorzystania ze szczepień ochronnych organizatorzy zachęcają szczególnie osoby dotychczas niezaszczepione. W Płocku do kampanii dołączyły dwa punkty: Orlen Medica, ul. Chemików 7, tel.: (24) 365 09 25 (sekretariat) i (24) 364 70 00 (rejestracja) oraz Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Borowiczki, ul. Borowicka 3 B, tel. (24) 264 83 64.
Wirusowe zapalenia wątroby typu A i typu B to jedne z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie, które nadal stanowią poważne i realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Ważną rolę odgrywa wiedza na temat choroby, świadomość, w jaki sposób można jej uniknąć oraz przekonanie o zaletach skorzystania ze szczepień, które długotrwale zabezpieczą i uodpornią organizm.
WZW A, zwane potocznie przez pacjentów żółtaczką pokarmową, to choroba, która występuje praktycznie na całym świecie. Do zakażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub przez spożycie skażonej wirusem żywności lub wody. – W chwili obecnej głównie zagrożone WZW typu A są osoby podróżujące do Turcji, Tunezji, Egiptu. Nie ma żadnej wątpliwości, że każdy kto podejmuje plan odpoczywania w takich krajach, powinien być zabezpieczony przeciwko WZW typu A poprzez szczepienie – informuje prof. Andrzej Radzikowski z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Drugi typ zapalenia, to jedna z najgroźniejszych chorób. – Niezwykle zaraźliwa – podkreśla prof. Andrzej Radzikowski. – HIV jest stukrotnie mniej zaraźliwy od wirusa wszczepiennego zapalenia wątroby typu B. Każda osoba, która ma zaplanowany zabieg, który narusza ciągłość powłok skórnych powinna być zabezpieczona przeciwko WZW typu B.
Do zakażenia WZW B wystarczy zaledwie kropla krwi, dlatego niebezpieczne dla naszego zdrowia mogą być zabiegi wykonywane w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych czy salonie tatuażu. Duże ryzyko niosą też kontakty seksualne z osobą zakażoną wirusem HBV.
– Uważam, że każdy Polak – młody, stary, zdrowy, schorowany – powinien być zaszczepiony przeciwko wszczepiennemu zapaleniu wątroby i zabezpieczony przez to przed wszystkimi powikłaniami wynikającymi z tej choroby. Szczepienie przeciwko WZW typu B i WZW typu A jest dostępne cały rok, ale Żółty Tydzień to czas kiedy mobilizujemy świadomość Polaków przeciwko tym chorobom i należy taką możliwość wykorzystać – podsumowuje prof. Andrzej Radzikowski.
Punkty szczepień biorące udział w akcji Żółty Tydzień oferują szczepionkę skojarzoną, uodparniającą przeciwko obu typom wirusa (standardowy schemat szczepienia składa się z 3 dawek – pierwszą dawkę podaje się w dowolnie wybranym terminie, drugą dawkę po upływie 1 miesiąca, a trzecią po 6 miesiącach od podania pierwszej) oraz szczepionki monowalentne, czyli takie, które chronią przed jednym z typów wirusa. W przypadku WZW typu A podaje się szczepionkę w 2 dawkach w odstępie 6–12 miesięcy. Podstawowy schemat szczepienia przeciwko WZW typu B obejmuje 3 dawki, drugą po miesiącu, a trzecią po 6 miesiącach od pierwszej dawki. Należy pamiętać, że tylko przyjęcie pełnego cyklu szczepienia zapewnia długotrwałą ochronę przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu A i typu B.
Więcej informacji na temat profilaktyki wirusowych zapaleń wątroby oraz adresy punktów szczepień biorących udział w akcji Żółty Tydzień znajdują się na stronie www.zoltytydzien.pl.    rad

Zobacz kolejny artykuł

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

Pierwsza w Płocku wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego już działa. Mieści się przy ulicy Kolegialnej …