Święto płockich ratowników

W przyszłym roku płocka stacja pogotowia ratunkowego realizować będzie dwie kolejne ważne inwestycje. Rozpoczną się: budowa podstacji w Wyszogrodzie oraz budowa nowego budynku stacji przy ulicy Strzeleckiej w Płocku. O zakresie przewidzianych na najbliższe dwa lata inwestycji mówiła dyrektor płockiej stacji Lucyna Kęsicka podczas uroczystości odbywających się z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego.
Podczas piątkowej uroczystości dyrektor Kęsicka przypominała, że ten rok jest dla płockiej stacji czasem ważnym, jeśli chodzi o doskonalenie i doposażanie bazy. – Aktualnie jesteśmy w trakcie modernizacji centrum dyspozytorskiego w Płocku. Jest to bardzo duża inwestycja związana z zakupem sprzętu komputerowego i łącznościowego. Pozwoli nam ona wdrożyć system łączności analogowo-cyfrowej obejmującej centrum dyspozytorskie i miejsca wyczekiwania karetek w całym naszym rejonie operacyjnym nr 2 – mówiła dyrektor Kęsicka.
Równie ambitne są plany na najbliższy rok. Rozpocznie się budowa nowego budynku podstacji w Wyszogrodzie. Realizacja inwestycji będzie trwała dwa lata. Również w przyszłym roku przebudowywany będzie budynek stacji przy ulicy Strzeleckiej.
Z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego uhonorowano najbardziej zasłużonych pracowników. Złotymi Medalami: Renatę Opałę (specjalistę ds. kadr i spraw socjalnych) i Andrzeja Wojciechowskiego (kierowcę karetki). Srebrny Medal otrzymał Przemysław Łudczak (chirurg, kierownik zespołu specjalistycznego ratownictwa medycznego). Brązowymi Medalami za wieloletnią służbę odznaczeni zostali: Piotr Rykowski (dyrektor ds. medycznych, lekarz toksykolog, w trakcie specjalizacji w zakresie medycyny ratunkowej), Jerzy Pomirski (specjalista w zakresie chorób wewnętrznych, hematologii i medycyny ratunkowej, kierownik zespołu specjalistycznego ratownictwa medycznego). Odznaczenia wręczał Aleksander Sopliński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, który w czasie uroczystości mówił o zmianach niezbędnych w systemie. – Na Mazowszu od 1 lipca będzie 6 regionów operacyjnych zamiast 26. A także 127 miejsc wyczekiwania karetek. Będzie 180 zespołów wyjazdowych w rejonie Warszawy, Płocka, Radomia, Siedlec, Ostrołęki w oparciu o stacje pogotowia transportowego Medi Trans i w rejonie Grodziska Mazowieckiego obsługiwanego przez Falck Medycyna.
Aleksander Sopliński mówił również o kolejnych zmianach czekających ratownictwo medyczne: potrzebie zwiększenia nadzoru merytorycznego nad działalnością, stałym monitorowaniu coraz większej liczby zespołów i ich rozmieszczenia w rejonie, sukcesywnym wydłużaniu dyżurów lotniczego pogotowia ratunkowego, czy wreszcie cyfryzacji systemu. Siedemnastu pracownikom wręczono honorowe odznaki „Za zasługi dla ochrony zdrowia”.
Obecnie płocka stacja pogotowia ratunkowego zapewnia pomoc mieszkańcom w rejonie ośmiu powiatów: płockiego, sierpeckiego, gostynińskiego, nowodworskiego, żuromińskiego, ciechanowskiego, mławskiego, płońskiego. Łącznie jest to liczba około 800 tys. mieszkańców. W rejonie tym funkcjonuje 28 zespołów specjalistycznych i podstawowych ratownictwa medycznego. Działalność ta prowadzona jest we współpracy z pięcioma podwykonawcami. Płocka stacja jest jedną z szesnastu firm działających w obszarze ochrony zdrowia, która została nagrodzona ogólnopolskim certyfikatem „Rzetelni w ochronie zdrowia”. W ubiegłym roku firma otrzymała brązową statuetkę w piątej edycji konkursu „Perły medycyny” w kategorii Ratownictwo Medyczne i Transport Sanitarny.     rad
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

Pierwsza w Płocku wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego już działa. Mieści się przy ulicy Kolegialnej …