Ponad 30 mln złotych dla Winiar przez osiem lat

Podczas spotkania z mieszkańcami Winiar prezydent Andrzej Nowakowski zapowiedział remont ulicy Maszewskiej. To jedna z poważniejszych bolączek osiedla. Prace ruszą jesienią. Na ich rozpoczęcie zarezerwowane zostały 3 miliony złotych z nadwyżki budżetowej za 2017 rok. Kolejne 3 miliony złotych zostanie zaplanowanych w przyszłorocznym budżecie miasta.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy Rady Mieszkańców Osiedla Winiary w sali konferencyjnej szpitala wojewódzkiego. Prezydent rozmawiał z mieszkańcami o ich potrzebach, planach na rozwój tej części Płocka oraz zrealizowanych do tej pory inwestycjach.
Wstępem do dyskusji była prezentacja, w której prezydent Nowakowski przedstawił strukturę tegorocznego budżetu miasta oraz przypomniał zrealizowane na tym osiedlu przedsięwzięcia. – W ostatnich 8 latach wydaliśmy blisko 31 milionów złotych na inwestycje na Winiarach – mówi prezydent Andrzej Nowakowski. – Za tę kwotę wyremontowaliśmy kilka ulic, między innymi ul. Zglenickiego za prawie 4 miliony złotych, Traktową i Dobrzyńską za 24 miliony złotych – z czego blisko 20 milionów złotych pochodziło z dofinansowania unijnego. Także ulica Szpitalna – na odcinku od Jaru Brzeźnicy do granic miasta – zyskała nową nawierzchnię. Wzdłuż niej powstał również chodnik oraz droga rowerowa o długości 2,5 km. Ponadto na Winiarach, obok szpitala, wybudowany został parking na 254 samochody.
Dla dzieci powstał orlik przy ulicy Zamenhofa (inwestycja kosztowała 1,2 mln zł) oraz skwer rekreacyjno-wypoczynkowy między ulicami PCK i Dobrzyńską. To projekt wybrany przez samych mieszkańców w czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego Płocka. Kolejny – tężnia solankowa – czeka na realizację w tym roku.
Jednak mieszkańcy od wielu lat oczekują przede wszystkim remontu ul. Maszewskiej. – Dzieląc nadwyżkę budżetową z zeszłego roku, zdecydowaliśmy o przeznaczeniu części środków na modernizację ul. Maszewskiej – mówi prezydent Andrzej Nowakowski. – Prace rozpoczną się jesienią, po zakończeniu remontu ul. Łukasiewicza.
Obejmą wymianę nawierzchni, budowę chodników oraz kanalizacji sanitarnej i deszczowej. W tym roku na ten cel zostaną przeznaczone 3 mln zł, w przyszłym tyle samo. Ostateczną decyzję o przesunięciu środków podejmą radni na najbliższej sesji.
Mieszkańcy zwracali uwagę na potrzebę wygospodarowania miejsc parkingowych przy ul. Medycznej na wysokości przychodni Roka, aby jej klienci nie zastawiali wjazdów na posesję. Prosili również o uruchomienie linii autobusowej przez ul. Traktową albo zwiększenie liczby kursów linii 105, tak by dzieci mogły dojechać do szkoły.
Mieszkańcy Winiar będą też mogli liczyć na skuteczne ostrzeżenia w przypadku zagrożeń, o czym podczas spotkania poinformował Jan Piątkowski, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego, który omówił założenia projektu „Rozbudowa systemu ostrzegania i alarmowania ludności na terenie Miasta Płocka”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską. Zakłada zakup 10 syren alarmowych, stacji meteorologicznej, detektora chloru i amoniaku. Jedna z syren zlokalizowana będzie na terenie osiedla Winiary, na budynku izby wytrzeźwień. Wartość projektu to ponad 218 tysięcy złotych, z czego 131 tysięcy złotych pochodzi z unijnego dofinansowania.

(jac)
fot.UMP

Zobacz kolejny artykuł

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

Pierwsza w Płocku wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego już działa. Mieści się przy ulicy Kolegialnej …