Położnictwo i ginekologia na Winiarach

Kolejne dwa piętra w szpitalu na Winiarach przeszły gruntowny remont. Tym razem prace modernizacyjne prowadzone były na ginekologii, położnictwie i oddziale noworodkowym. Koszt przygotowania i wyposażenia oddziałów w nowoczesny sprzęt to 15,5 mln zł.
Całość inwestycji została sfinansowana z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. – Zmieniło się wszystko, jeśli chodzi o wyposażenie i wygląd oddziałów. Wymieniono wszystkie instalacje, sprzęt, wyposażenie związane z działalnością medyczną. Każda sala ma węzeł sanitarny. Pacjentki będą przebywały w małych, 2- 3 osobowych salach. Jest to jeden z najnowocześniejszych oddziałów na Zachodnim Mazowszu – mówił podczas otwarcia oddziałów dyrektor szpitala Stanisław Kwiatkowski. – Cieszę się tym bardziej, bo remont udało nam się przeprowadzić w bardzo trudnych obszarach bez wyłączania funkcjonowania oddziałów na czas remontu – dodawał dyrektor Kwiatkowski.
Prace remontowe prowadzono w dwóch etapach i rozpoczęto od oddziału położniczo-noworodkowego. Modernizacja III piętra trwała od lipca 2017 roku do końca kwietnia 2018 roku. Jak mówił Grzegorz Zgorzelski, dyrektor szpitala do spraw technicznych, prace remontowe dotyczyły każdego obszaru. – Pełny zakres budowlany, wymiana wszystkich instalacji wraz z wyposażeniem to kwota blisko 7 mln zł – przedstawiał informacje dotyczące zakresu prac dyrektor Zgorzelski.

Reklama
Drugi etap prac budowlanych obejmujący remont i wyposażenie oddziału ginekologicznego, trwał od maja do końca września. Tu na modernizację i wyposażenie przeznaczono kwotę 7,5 mln zł.
Mówiąc o zmianach w wyremontowanych oddziałach trzeba podkreślić, że wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Na bloku porodowym całkowicie wyposażono salę cięć. Zakupiono tu aparat do znieczulenia, stół operacyjny i szereg aparatury medycznej czuwającej nad bezpieczeństwem pacjentek. Oddział położniczo-noworodkowy wyposażony jest w najnowocześniejszy system monitorowania tętna płodu czy porodu. Zmiany są także na oddziale ginekologicznym. – Będzie to jeden z najbardziej nowoczesnych oddziałów, nie tylko pod względem wyglądu i wyposażenia. Mamy nowe sale, łóżka dla pacjentek i cudowny sprzęt medyczny. To wszystko poprawia jakość opieki nad pacjentką i komfort pracy. Bardzo ważny jest nowy, super nowoczesny sprzęt endoskopowy oraz nowe aparaty ultrasonograficzne, które są niezbędne, jeśli chodzi o pracę na dobrym poziomie w położnictwie i na sali porodowej. Komfort pacjentek poprawia fakt, że powstało wiele łazienek. Do tej pory była to pięta achillesowa naszego oddziału, teraz to się zmieniło. Poprawa jakości naszych usług związana jest ze sprzętem wysokiej klasy. Jesteśmy merytorycznie przygotowani do jego obsługi i możemy poprawić jakość naszego działania i opieki – mówił Wojciech Panek, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Szpitalu na Winiarach. – Jeśli chodzi o warunki pracy i opieki nad pacjentkami, to trzeba powiedzieć, że jest to ogromny skok jakościowy. Myślę, że dzięki nowemu systemowi pracy oraz nowoczesnej aparaturze zwiększy się ilość zabiegów i zakres pomocy – dodawał doktor Panek.
Podczas remontu oddziałów wprowadzono nowe, funkcjonalne rozwiązania pomieszczeń ułatwiające obsługę i opiekę nad pacjentkami. To dotyczy między innymi gabinetów zabiegowych, badań USG, czy sal zabiegowych. W trakcie prac wyodrębniono sale nadzoru poznieczuleniowego. Wszystko zgodnie ze standardami i oczekiwaniami pacjentek. Wśród wielu nowości jest także sala do porodów w wodzie.

rad
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

Pierwsza w Płocku wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego już działa. Mieści się przy ulicy Kolegialnej …