Kolejne spotkanie w ramach Płockiego Projektu Onkologicznego

Grupa legislacyjna „Płockiego Projektu Onkologicznego” zorganizowała kolejne spotkanie z samorządowcami z terenów obejmujących miasto Płock oraz powiaty płocki, sierpecki i gostyniński. Celem spotkania była prezentacja projektu i związanych z nim wyzwań. Wszystko po to, by chronić mieszkańców naszego regionu głównie przed nowotworami. Według przeprowadzonych badań Płock i okolice od lat są w niechlubnej czołówce zachorowań.
Spotkanie w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej poprowadził Jarosław Wanecki z Okręgowej Rady Lekarskiej w Płocku. Przypomniał zebranym założenia Płockiego Projektu Onkologicznego i pokazał różne możliwości działania w nim – od przygotowania zmian ustawowych, przez pozyskiwanie funduszy, aż po koordynację badań przesiewowych.
Był też czas na prezentację europejskiego kodeksu walki z rakiem. To kilkanaście zasad, które każdy powinien znać i stosować w swoim życiu typu: nie pal, nie pij, stosuj zdrową dietę, bądź aktywny fizycznie. Kodeks nie wyeliminuje występowania nowotworów, ale skutecznie je ograniczy. Do prezentacji tego kodeksu nie potrzeba pieniędzy, tylko… chęci lekarzy, którzy mogą przypominać o zasadach w swoich gabinetach i podczas pogadanek.
Takie małe kroki w PPO są równie ważne jak podejmowanie przez samorządy działań na rzecz ochrony zdrowia wśród mieszkańców, co jest zresztą ustawowo regulowane. To wymaga już jednak nakładów finansowych i konkretnych działań.
Na ten temat dyskutowali uczestnicy spotkania reprezentujący gminy i powiaty. Podkreślali też, że PPO jest dla nich istotną inicjatywą i że warto się do niego przyłączyć. Obecni na spotkaniu przedstawiciele parlamentarzystów Elżbiety Gapińskiej i Marka Opioły obiecali przekazać wytyczne ze spotkania swoim przełożonym.
Rozmowy wokół PPO trwają i są potrzebne. Jarosław Wanecki, prezes OIL w Płocku i pomysłodawca projektu, chciałby jednak stworzyć na naszym terenie grupę, która podejmowałaby również wspólne działania w ochronie zdrowia, angażujące władze samorządowe, firmy, parlamentarzystów, osoby prywatne. Duży nacisk kładzie też na edukację mieszkańców, by zrywali z nałogiem palenia i częściej poddawali się badaniom przesiewowym. Widzi też konieczność prowadzenia badań naukowych i wiarygodnych pomiarów czystości powietrza.

BeeS

Zobacz kolejny artykuł

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

Pierwsza w Płocku wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego już działa. Mieści się przy ulicy Kolegialnej …