Informatyczna rewolucja na Winiarach

Płocki szpital jest jednym z 23 na Mazowszu, w których samorząd województwa mazowieckiego realizuje projekt „E-zdrowie dla Mazowsza”. Wart 88 mln zł projekt ma usprawnić komunikację pomiędzy szpitalem i pacjentami, poprawić bezpieczeństwo danych i pomóc lekarzom w codziennej pracy.
„E-zdrowie dla Mazowsza” to jeden z kluczowych projektów medycznych realizowanych przez samorząd. Projekt wkracza właśnie w decydująca fazę. W jego ramach 23 mazowieckie szpitale przejdą rewolucję informatyczną. – Zostaną one nie tylko dostosowane do obowiązujących przepisów prawa, ale przede wszystkim będą bliżej pacjentów. Główne cele projektu to usprawnienie komunikacji pomiędzy szpitalem a pacjentami, poprawa bezpieczeństwa danych, a także wdrożenie licznych ułatwień mających pomóc lekarzom w codziennej pracy. Funkcję lidera projektu będzie sprawować Mazowiecki Szpital Bródnowski Sp. z o.o. – mówi o założeniach projektu Marta Milewska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Głównym celem projektu jest dostosowanie 23 marszałkowskich szpitali do wymogów ustawy z dn. 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia. „E-zdrowie dla Mazowsza” ma zapewnić bezpieczne i zgodne z prawem wytwarzanie i przechowywanie dokumentów medycznych, a także integrację z tworzoną na szczeblu krajowym Elektroniczną Platformą Gromadzenia Informacji o Zdarzeniach Medycznych (P1). Projekt ma usprawnić komunikację pomiędzy szpitalem a pacjentami oraz wymianę informacji pomiędzy placówkami. Dzięki wdrożeniu specjalistycznego oprogramowania dokumentacja medyczna pacjenta będzie dostępna w każdej biorącej udział w projekcie jednostce. Korzystający z opieki szpitalnej na Mazowszu będą mogli zatem liczyć na fachową i kompleksową opiekę. Dodatkowo projekt zakłada utworzenie Centrum Analiz Statystyczno-Ekonomicznych. – W tym celu zostaną zakupione sprzęt komputerowy (łącznie ponad 2300 stacji komputerowych i 70 serwerów) i niezbędne oprogramowanie. Szpitale będą wyposażone w szybkie łącza internetowe, co wpłynie na usprawnienie wymiany danych medycznych. W placówkach powstaną repetytoria elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). Natomiast poprzez zakup i wdrożenie odpowiedniego programu zarządczego możliwe będzie tworzenie i przesyłanie opracowań statystycznych na potrzeby nadzoru merytorycznego sprawowanego przez samorząd województwa nad jednostkami. Obecnie nadzór ten sprawowany jest poprzez analizę danych przekazywanych przez jednostki w formie papierowej – mówi Marta Milewska.
Projekt realizowany będzie w 12 miastach województwa mazowieckiego: Warszawie, Siedlcach, Radomiu, Ciechanowie, Płocku, Ostrołęce, Otwocku, Garwolinie, Gostyninie, Konstancinie-Jeziornie, Pruszkowie, Ząbkach, ponadto także na terenie gminy Łomianki w Dziekanowie Leśnym oraz w gminie Mrozy w miejscowości Rudka. rad

Zobacz kolejny artykuł

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

Pierwsza w Płocku wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego już działa. Mieści się przy ulicy Kolegialnej …