Grypowy raport

Ponad siedem tysięcy płocczan i mieszkańców powiatu płockiego w ubiegłym roku uznało szczepionkę za najlepszy wariant ochrony przed grypą. W Płocku zaszczepiło się 5637 osób, w powiecie płockim 1428 osób.
Spore zainteresowanie szczepionkami utrzymuje się w regionie płockim od kilku lat. W roku 2011 w Płocku na taką formę ochrony przed zachorowaniem i powikłaniami grypy zdecydowały się 6283 osoby, w powiecie płockim – 1672 osoby. Jak przyznają lekarze i przedstawiciele służb sanitarnych, po taką formę ochrony powinny sięgnąć szczególnie osoby z grup ryzyka. Należą do nich osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, chorobami układu krążenia, osoby z zaburzeniami odporności oraz kobiety w ciąży. Warto pomyśleć o szczepieniach także z tego powodu, że – jak mówi Ewa Jankowska, kierownik Działu Epidemiologii w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Płocku – szczepionka zmniejsza ryzyko zachorowania oraz jest niezwykle ważna szczególnie w ochronie przed groźnymi powikłaniami grypy.
Jak wyglądają tegoroczne statystyki zachorowań w regionie płockim? Od pierwszego października 2012 roku do 31 stycznia bieżącego roku w Płocku na grypę i choroby grypopodobne zachorowało 499 osób, w powiecie płockim 1494 osoby. W samym styczniu odnotowano 327 zachorowań. W tej grupie był jeden przypadek zachorowania na świńską grypę (25-letni mieszkaniec powiatu płockiego hospitalizowany był w Szpitalu Wojewódzkim na Winiarach. Tu przebywał też 57-letni pacjent z terenu powiatu sierpeckiego z potwierdzoną świńską grypą wywołaną przez wirusa A/H1N1). Zdecydowanie mniej zachorowań było rok wcześniej (od 1 października 2011 roku do 31 stycznia 2012 roku). Wówczas w Płocku odnotowano tylko 22 zachorowania, a powiecie płockim 629 zachorowań.
Chorujmy w domu,
nie w pracy
Ostatnie dni i panujące warunki pogodowe sprzyjają jednak przeziębieniom. I dlatego warto zadbać o właściwą dietę, sposób ubierania, a przede wszystkim przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Zapominamy o najbardziej oczywistych sprawach jak chociażby ubieranie się na cebulkę, stosowanie odpowiedniej na zimowe dni diety. Powinna być ona bogata w witaminy, i to nie tylko te dostarczane w tabletkach. Warto sięgnąć po kwaszoną kapustę, ogórki, pomarańcze, cytryny, czosnek, grejpfruty. Te produkty, które wzmocnią nasz organizm i zasilą w naturalną witaminę C. Nieodzownym elementem w profilaktyce przeziębieniowej jest odpowiedni i stosowny do pogody ubiór: ciepła czapka, szalik, kurtka, rękawiczki i buty. Oczywiście takie, w których nie przemoczymy nóg. Bo właśnie to plus przemarznięcie i zmęczenie daje najczęściej efekt w postaci przeziębienia. Bardzo ważne jest także to, aby osoby przeziębione pozostawały w domu. – Apeluję, aby osoby chore nie chodziły do pracy, nie przemieszczały się komunikacją miejską, słowem: nie narażały na zachorowanie innych osób, a samych siebie na powikłania – mówi doktor Małgorzata Galon, ordynator Oddziału Zakaźnego w Szpitalu Wojewódzkim na Winiarach.
Co poza szczepionką? Żeby ochronić się przed grypą, należy przestrzegać także kilku prostych, ale ważnych zasad. Tą numer jeden jest przestrzeganie zasad higieny oddychania w czasie kaszlu oraz zakrywanie ust i nosa chusteczką jednorazową przy kichaniu. W okresie zwiększonego zagrożenia zachorowania na grypę stałym wyposażeniem w czasie podróży, pobytu poza domem musi być żel do rąk i zapas chusteczek jednorazowych nasyconych roztworem alkoholu pozwalających dbać o higienę rąk. W profilaktyce ważne jest również to, by w autobusach, windach, sklepach unikać niepotrzebnego kontaktu i dotykania powierzchni, elementów wyposażenia. Jeżeli nie uda się i wirus nas dopadnie, nie wolno lekceważyć jego objawów. Gorączka, bóle głowy, bóle mięśni, stawów, kaszel, ból gardła są bezwzględnie powodem do pozostania w domu. Jeżeli objawy nasilą się i wystąpią duszności, niezwłocznie trzeba skontaktować się z lekarzem.     rad

Zobacz kolejny artykuł

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

Pierwsza w Płocku wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego już działa. Mieści się przy ulicy Kolegialnej …