Grypa nadchodzi

Jesienne chłody dają się we znaki. Pierwsze „grypowe” statystyki pokazują, że województwo mazowieckie choruje. Od początku września w województwie mazowieckim z objawami grypy i chorób grypopodobnych do lekarzy trafiło 85258 osób, a hospitalizacji wymagało 148 z nich.
To dane przedstawione przez ekspertów z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, którzy apelują, aby nie lekceważyć żadnych objawów, ponieważ grypa niesie za sobą możliwość wystąpienia groźnych dla życia powikłań pochorobowych. I zachęcają do korzystania ze szczepień. – Koszt szczepienia jest niewielki w porównaniu do kosztów leczenia samej choroby i jej powikłań. Listopad i grudzień to miesiące, w których jeszcze można skorzystać ze szczepień, aby zdążyć przed grypą – zachęcają eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Grypa, bardzo groźna choroba wirusowa, nadal często mylona jest z przeziębieniem. Na powikłania pogrypowe szczególnie narażone są osoby z grup ryzyka tj. przewlekle leczący się z powodu chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, cukrzycy, a także osoby starsze i dzieci. Wszystkie niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, aby choroba została odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Najlepszą metodą zapobiegania zarażenia wirusem grypy oraz uniknięcia powikłań są szczepienia profilaktyczne, których skuteczność sięga 70–89%. – Wiele osób nie umie odróżnić przeziębienia od groźnego dla organizmu wirusa grypy. Pacjenci próbują leczyć się domowymi sposobami bądź lekami dostępnymi w aptekach bez recepty. Bardzo często jest to bezskuteczne i choroba nie ustępuje. Dopiero wtedy pacjent idzie do lekarza, traktując to jako ostateczność. Przedłużająca się choroba może prowadzić do groźnych powikłań pogrypowych, które mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a niekiedy życia. Szczególnie uważać powinny osoby, które chorują przewlekle, dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby starsze. Znajdują się oni bowiem w grupach ryzyka, gdzie szansa na wystąpienie powikłań jest znacznie wyższa niż u innych. Dlatego zachęcam wszystkich do szczepień, które są najlepszą metodą na poprawienie odporności, a także uniknięcie powikłań – mówi prof. dr hab. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej.
Niezwykle istotne jest nie tylko właściwe diagnozowanie i rozpoznawanie objawów grypy, ale również podejmowanie działań profilaktycznych, które pomogą ustrzec przed wystąpieniem powikłań pogrypowych. Szansę na to dają szczepienia przeciw grypie. Opr. rad

Zobacz kolejny artykuł

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

Pierwsza w Płocku wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego już działa. Mieści się przy ulicy Kolegialnej …

Jeden komentarz

  1. Na szczęście zaszczepiłem się w tym roku. Jak na ryzie grypy brak, chociaż przez ostatnie kilka lat było różnie – nie raz musiałem zwalniać się z pracy. Dla zainteresowanych profilaktyką: http://zaszczepsiewiedza.pl/szczepienia/dorosli/kiedy-warto-sie-zaszczepic/grypa/