Jak dziś wygląda płocka mapa defibrylatorów

Dokładnie dwa lata temu zaczęła tworzyć się i rozbudowywać płocka sieć defibrylatorów AED. Od początku realizacji płocki projekt zainicjowany w 2015 roku przez radną Darię Domosławską jest wspierany przez samorząd miasta, który finansuje zakup defibrylatorów. Dziś na tej mapie jest już ponad 30 AED. I kolejne będą montowane już w tym roku.
W ramach tworzonej bazy defibrylatorów pierwsze sprzęty zakupiono w 2015 roku. Na początek było to dziewięć defibrylatorów. W ciągu dwóch lat baza znacznie się rozbudowała. Miasto w takie proste w obsłudze aparaty do ratowania życia wyposaża kolejne placówki. W akcję zaangażowane są płockie firmy, jak PKN ORLEN, gdzie defibrylatory znajdują się w pomieszczeniach biurowych i na stacjach PKN, a także Wodociągi Płockie oraz uczelnie. – Płock rozwija się w wielu dziedzinach, a podejmowane inwestycje są wszechstronne. Przyjeżdżający turyści, goście zauważają te wyraźne zmiany. Kolosalna zmiana zaszła również w dostępności do defibrylatorów AED. W 2015 roku na terenie Płocka był tylko jeden defibrylator AED dostępny w centrum handlowym Auchan. Złożenie przeze mnie interpelacji w styczniu 2015 roku zapoczątkowało proces budowy i dynamicznego rozwoju sieci AED www.ratujzsercem.pl – mówi inicjatorka projektu, radna płocka Daria Domosławska.
Od 2015 roku AED umieszczono w takich miejscach, jak: UMP – ratusz, UMP ul. Piłsudskiego, UMP ul. Miodowa, Pływalnia Jagiellonka, Pływalnia Podolanka, Rynex Targowisko na ul. Rembielińskiego, Dworzec PKP/PKS, Szkoła Podstawowa nr 16 (hala sportowa), ORLEN Arena – na holu, ORLEN Arena – przy ściance wspinaczkowej, ogród zoologiczny, amfiteatr, biura Strefy Płatnego Parkowania ul. Kolegialna, Wodociągi Płockie ul. Filtrowa, Wodociągi Płockie ul. A. Gradowskiego, Wodociągi Płockie Maszewo, Stadion im. K. Górskiego, Centrum Aktywności Seniora ul. Otolińska, Centrum Organizacji Pozarządowych ul. Misjonarska. W sprzęt ratujący życie swoje obiekty wyposażyły także Auchan, Atrium Mosty, Atrium Płock, Decathlon, Levis 2–3 szt. AED znalazły się także w niektórych sklepach Biedronka, na stacjach benzynowych ORLEN, w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy, na Politechnice. – W ślady Płocka poszedł również Gostynin, w którym w ramach Budżetu Obywatelskiego zamontowano 5 szt. AED – dodaje Daria Domosławska.

Zobacz kolejny artykuł

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

Pierwsza w Płocku wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego już działa. Mieści się przy ulicy Kolegialnej …