Dzień dawcy szpiku na Politechnice

Być może i Ty będziesz potrzebował kiedyś pomocy swojego genetycznego bliźniaka. Oczywiście nikomu tego nie życzymy, ale taką ewentualność należy brać pod uwagę. Właśnie dlatego warto zainteresować się Dniem Dawcy Szpiku Kostnego, który 19 stycznia odbędzie się na Politechnice w Płocku.
Na terenie Politechniki Warszawskiej w Płocku przy ul. Łukasiewicza 17 Koło Naukowe Inżynierii Środowiska i Samorządu Studentów PW wspólnie z fundacją DKMS organizują Dzień Dawcy komórek macierzystych szpiku. A warto wiedzieć, że dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek, w wieku między 18 a 55 rokiem życia. W Dniu Dawcy zostanie pobrana próbka krwi, przeprowadzony zostanie krótki wywiad i to wystarczy do rejestracji w bazie danych.
Nasza próbka krwi zostanie potem przebadana i zweryfikowana pod względem możliwości zostania dawcą. – Dopiero szczegółowe badania krwi pozwalają na wykluczenie osób, które nie mogą być zapisane w ostatecznej bazie danych dawców komórek macierzystych – wyjaśnia opiekun Koła dr Paweł Podwójci. – Jednak rejestrując się w bazie danych trzeba być świadomym, że w każdym momencie można otrzymać informację, że właśnie znalazła się osoba, która potrzebuje naszej pomocy. Dopiero wtedy podejmuje się ostateczną decyzję o zostaniu dawcą.
19 stycznia płocczanie dostaną szansę, by pomóc potrzebującym. To prosty sposób, by uratować komuś życie. Warto więc zarezerwować sobie tę datę w kalendarzu i dołączyć do zarejestrowanych osób.    (Jol.)

Zobacz kolejny artykuł

Będą remonty i nowy sprzęt

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku otrzyma dofinansowanie na kolejne inwestycje. Tym razem radni województwa mazowieckiego …

Ponad 30 mln złotych dla Winiar przez osiem lat

Podczas spotkania z mieszkańcami Winiar prezydent Andrzej Nowakowski zapowiedział remont ulicy Maszewskiej. To jedna z …

Jeden komentarz

  1. polecam akcję SZPIK CITY i informacje na jej stronie…jest nawet film z przeszczepu szpiku.