Defibrylator AED w Straży Miejskiej

Płocka Straż Miejska otrzymała zewnętrzny defibrylator AED, który trafił do jednego z samochodów służbowych jako stałe wyposażenie. Urządzenie zostało zakupione ze środków Budżetu Obywatelskiego Płocka. Jest przeznaczone do ratowania zarówno dorosłych, jak i dzieci.
Patrolujący miasto strażnicy często jako pierwsi są wzywani do nieprzytomnych osób. Dzięki defibrylatorom płocczanie zyskają większe poczucie bezpieczeństwa, a funkcjonariusze łatwiej i szybciej udzielą pomocy w sytuacji nagłego zatrzymania układu krążenia. Należy pamiętać, że liczy się każda sekunda. – Defibrylator, który zakupiony został w ramach Budżetu Obywatelskiego i trafił do Straży Miejskiej, jest bardzo nowoczesny, a jednocześnie prosty w obsłudze. Uważamy, że jest bardzo ważne, aby takie urządzenia w naszym mieście były mobilne lub dostępne w miejscach publicznych. Z doświadczenia zawodowego wiemy, iż liczy się czas podjęcia reakcji. Użycie defibrylatora w ciągu od trzech do pięciu minut od wystąpienia problemów z pracą serca u poszkodowanego daje mu 70 procent szans na przeżycie. A przecież często to właśnie strażnicy miejscy są pierwsi przy takiej osobie i dlatego wyposażenie radiowozu w to urządzenie jest bardzo potrzebne – mówi rzecznik prasowy Straży Miejskiej Jolanta Głowacka.

Reklama
Defibrylator AED to urządzenie medyczne służące do defibrylacji mięśnia sercowego. Jego szybkie zastosowanie jest wymagane w przypadku konieczności podjęcia resuscytacji krążeniowo-oddechowej u potrzebującego pomocy. Urządzenie wyposażone jest w instrukcję użycia, która dyktowana jest krok po kroku od momentu uruchomienia. Co najważniejsze, to defibrylator AED decyduje o konieczności wysłania impulsu elektrycznego bądź jego zaniechaniu.
Wszyscy funkcjonariusze zostali przeszkoleni z obsługi defibrylatora. Monika Ulicka – instruktor pierwszej pomocy PCK – dodatkowo przeprowadziła ćwiczenia, w których wszyscy uczestnicy doskonalili swoje umiejętności z udzielania pomocy przedmedycznej. – Po szkoleniu strażnicy miejscy otrzymali również saszetki ratunkowe z nazwą projektu i logo miasta – dodaje Jolanta Głowacka.

(jac)
fot. SM

Zobacz kolejny artykuł

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

Pierwsza w Płocku wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego już działa. Mieści się przy ulicy Kolegialnej …