Trwa XI Jarmark Tumski [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jak odróżnić fałszywy banknot od prawdziwego oraz jak wygląda bankowóz do przewożenia pieniędzy można dowiedzieć się podczas tegorocznej edycji Jarmarku Tumskiego.
Dziś (piątek, 31 maja) rozpoczął się XI Jarmark Tumski. Impreza potrwa do niedzieli, 2 czerwca. Organizatorzy wyznaczyli w sumie sześć stref: kolekcjonerską, dziecięcą, sztuki, wolności, złotego i handlową. Stanęło w nich 360 stanowisk wystawienniczych w tym 78 kolekcjonerskich. Przez trzy dni będzie się też ukazywał Kurier Tumski.

XI Jarmark Tumski już trwa, zapraszamy.

Opublikowany przez Gazeta Tygodnik Płocki Piątek, 31 maja 2019

Przez trzy dni na Starym Rynku będą odbywać się występy zespołów tanecznych i muzycznych z Młodzieżowego Domu Kultury, Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Spółdzielczego Domu Kultury oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na głównym placu płockiej Starówki przygotowanych zostało także wiele atrakcji z okazji Dnia Dziecka. Strefa dziecięcia to także sposób na aktywizowanie przedsiębiorczości wśród najmłodszych mieszkańców Płocka. W tej strefie dzieci mogą wymieniać się swoimi zabawkami, lub sprzedawać je za symboliczne kwoty.
Na warsztaty związane z malarstwem i sztuką zaprasza także Muzeum Mazowieckie (piątek i sobota od godz. 10.00 do 19.00, niedziela od godz. 10 do 16.00).
W sobotę, 1 czerwca – na Starym Rynku – odbędzie się też 16. Międzynarodowy Festiwal Romów „Cygańska Noc”. Początek o godz. 17.00.
Oficjalną monetą pamiątkową tegorocznego Jarmarku Tumskiego jest denar Mieszka. To replika historycznej monety, która jest widoczna na odwrotnej stronie banknotu dziesięciozłotowego, na stronie głównej jest wizerunek Mieszka I. – Nie precyzujemy czy jest to moneta Mieszka I czy Mieszka II. Opinie historyków są w tej sprawie podzielone – mówi ambasador Jarmarku Bohdan Kowalczyk.

Reklama

Jedną z tegorocznych atrakcji będzie z pewnością strefa złotego przygotowana przez Narodowy Bank Polski z okazji 100-lecia wprowadzenia polskiej złotówki. – 28 lutego 1919 roku uznano, że walutą obiegową w Rzeczypospolitej będzie polski złoty dzielący się na sto groszy. Pierwsza polska złotówka, wybita została w mennicy w Paryżu w 1924 roku – przypomina Bohdan Kowalczyk.
W strefie wolności na placu Narutowicza będzie okazja do dyskusji o tym jak zapobiegać mowie nienawiści oraz chronić prawa człowieka. – Przygotowaliśmy projekcje filmów z Festiwalu Watch Docs. Pokażemy też prace przygotowane na konkurs na grafikę antyfaszystowską ogłoszonego przez Obywateli RP – mówi dyrektor POKiS-u Radosław Malinowski.
(jac)
Fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Rocznica 4 czerwca na rockowo [ZDJĘCIA]

“Rock Wolności” – pod takim hasłem świętowano w Płocku 30. rocznicę pierwszych wolnych wyborów. Wzorem …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.