Święto liczby Pi w Małachowiance

Liczba Pi była główną bohaterką podczas czwartkowych zajęć w Liceum Małachowskiego. Jak co roku nauczyciele i uczniowie przygotowali szereg nie tylko matematycznych, ale także literackich, plastycznych i kulinarnych prezentacji pokazujących, że liczba Pi towarzyszy nam w wielu codziennych zajęciach i dziedzinach.
Co w tym roku przygotowano w szkole? Były zabawne sformułowania zamieszczone na specjalnych planszach, wierszyki, plakaty, słowa zawierające „Pi”, wykłady dla gimnazjalistów trwające 3,14 min i mnóstwo konkursów. Tak jak przed rokiem, był również konkurs na najsmaczniejsze ciasto z liczbą Pi w roli głównej, która bardzo mocno i w różnych odsłonach obecna była przez cały czwartek w płockiej Małachowiance. Wszystko przygotowano z okazji obchodzonego tu Światowego Dnia Liczby Pi. Na wielki finał Małachowiacy zaprosili do wspólnego Pi-zdjęcia w wirydarzu.
Podobnie jak przed rokiem uczniowie wspólnie z nauczycielami pokazali wszechstronne zastosowanie liczby Pi. Całość była przygotowana z niezwykłym rozmachem. Obejmująca całą szkołę matematyczna zabawa to pomysł na to, by pokazać niezwykłą liczbę Pi. Uczniowie pytani, na czym polega niezwykłość liczby Pi mówili: – Jest używana w bardzo wielu miejscach, jest nieskończona, nie ma tej granicy, gdzie Pi się kończy. W tej chwili komputery pozwalają nam obliczyć Pi do około 10 wilionów miejsc po przecinku i to wciąż nie jest koniec.
Małachowiacy pokazywali, że jest wiele ciekawych faktów o liczbie Pi, które prezentowali w czasie pi-wykładów. A szkolne obchody tego święta traktowali jako okazję do zwrócenia uwagi młodych ludzi na matematykę: przedmiot ciekawy, fascynujący i przydatny w wielu dziedzinach życia.
Tak jak przed rokiem przez cały szkolny korytarz ciągnęło się rozwinięcie dziesiętne liczby Pi do kilkuset miejsc po przecinku. Po szkole przechadzali się najwybitniejsi matematycy Tales, Pitagoras, Fibonacci. A na sali gimnastycznej wybierano najlepszego sobowtóra Pitagorasa.
Pomysłodawcami obchodów organizowanych w Małachowiance są nauczyciele matematyki, którzy obchody Światowego Dnia Liczby Pi traktują jako okazję do pokazania młodym ludziom matematyki jako niezwykle ciekawej dziedziny. I co roku do szkolnych obchodów dołączają kolejny, nowy element.
W ciągu całego dnia na korytarzach ustawione były stanowiska, przy których uczniowie mogli indywidualnie sprawdzić swoją „wiedzę” nt. liczby PI.

rad

 

Fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Energetyczna Majunia

Z okazji odbywającego się Pikniku Europejskiego płocczanie mogli także bawić się przy wyjątkowych brzmieniach podczas …