Dożynki Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Powiatu Sierpeckiego [ZDJĘCIA, WIDEO]

Tysiące gości uczestniczyło w święcie plonów
Dożynkowe uroczystości w skansenie
Osiemdziesiąt pięć wieńców z parafii i gmin całego województwa mazowieckiego można było oglądać podczas tegorocznych, wojewódzkich i diecezjalnych uroczystości dożynkowych odbywających się w sierpeckim Muzeum Wsi Mazowieckiej. Uczestniczyło w nich kilka tysięcy gości.
Mazowieckie święto plonów od wielu lat jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych w regionie. W programie wydarzenia znalazła się uroczysta msza polowa, przemarsz z wieńcami dożynkowymi, pokazy i warsztaty przybliżające ludową obrzędowość mazowieckiej wsi, a także koncerty zespołów ludowych i gwiazd polskiej sceny. Tegoroczna edycja „Dożynek Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Powiatu Sierpeckiego” miała szczególny wymiar, bo odbywała się w miejscu, w którym pamięć i dawne obyczaje wsi pozostają wciąż żywe.
Wydarzenie rozpoczął uroczysty przemarsz korowodu z wieńcami dożynkowymi i uroczysta msza polowa. Po niej nastąpił obrzęd dzielenia się chlebem przygotowany przez artystów Zespołu Tańca Ludowego MASOVIA Politechniki Warszawskiej w Płocku. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa sierpeckie muzeum przygotowało imprezę plenerową „Pożegnanie lata”.

Fot. Dariusz Ossowski

Dożynki Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Powiatu Sierpeckiego

Opublikowany przez Gazeta Tygodnik Płocki Niedziela, 16 września 2018

 

Zobacz kolejny artykuł

Do dwóch razy sztuka. Paweł Mieszkowicz Płocczaninem Roku [ZDJĘCIA]

W sobotni wieczór w płockim amfiteatrze uroczyście rozstrzygnięto plebiscyt “Płocczanina Roku”. Zaszczytny tytuł przypadł w …