Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

XVII Międzynarodowy Festiwal Płockie Dni Muzyki Chóralnej

Kwiecień 13 @ 19:00 - 21:00

Wykonawcy:

Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses

Magdalena Urbanek – sopran

Albert Rugieł – tenor

Michał Kędzierski – bas

Francesco Bottigliero – dyrygent

Płocka Orkiestra Symfoniczna

Program:
F. Schubert – Msza G-dur
A. Dvořák – Stabat Mater – Eja Mater,  część III
F. Bottigliero – Marilena

Współorganizacja: Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses

Wstęp wolny

Msza G-dur – jedno z najwybitniejszych dzieł muzyki religijnej XIX wieku – skomponowana została przez 18-letniego Schuberta w 1814 roku w ciągu kilku zaledwie dni. Jej pierwsza wersja, przeznaczona na małą orkiestrę złożoną z instrumentów smyczkowych, była wykonana w 1815 r. w rodzinnej parafii wiedeńskiego kompozytora. W późniejszych latach Schubert rozszerzył instrumentarium dzieła. Utwór składa się z 6 części: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus i Agnus Dei.

Eja, Mater Antonína Dvořáka stanowi trzecią z dziesięciu części Stabat Mater – religijnej kantaty jednego z największych kompozytorów XIX wieku, przedstawiciela późnoromantycznego stylu narodowego w muzyce czeskiej. To monumentalne dzieło, napisane na partie solowe, chór i orkiestrę, ukończone w 1877 r., powstało pod wpływem śmierci jego córki Josefy. Po praskiej premierze w 1880 r. zostało wkrótce wystawione także w Brnie, Budapeszcie i Londynie.

Marilena – Francesco Bottigliero to krótka współczesna kompozycja na smyczki poświęcona zmarłej matce przyjaciela artysty. Wyrażając związek pomiędzy matką i dzieckiem w szczególny sposób nawiązuje do tradycji dzieł w rodzaju Stabat Mater.

Szczegóły

Data:
Kwiecień 13
Czas:
19:00 - 21:00
Wydarzenie Category:

Miejsce

Bazylika Katedralna
Mostowa 2
Płock,
+ Google Map