Czekamy na propozycje od czytelników

Startujemy! Kolejna, dwunasta edycja Plebiscytu „Z Tumskiego Wzgórza” znajdzie swoje zakończenie na gali, która odbędzie się (to wstępnie ustalona data) 5 kwietnia w Domu Technika w Płocku.
Aktualnie czekamy na zgłaszane przez czytelników propozycje wydarzeń do „czterdziestki” Nominowanych (proszę je nadsyłać na adres: rednaczelny@tp.com.pl).
Następnie zbierze się Kapituła, która przyzna Nominacje (po 10 w każdej z kategorii). Później znów oddamy pałeczkę czytelnikom, którzy będą głosować na Wydarzenie Roku 2018 w każdej z czterech kategorii: „Inicjatywy gospodarcze i społeczne”, „Kultura”, „Sport i turystyka”, „W regionie”.
W naszym Plebiscycie nagradzamy inicjatorów tych wszelkich wydarzeń, dzięki którym żyje się nam lepiej, ciekawiej, dzięki którym z dumą możemy mówić o naszej Ojczyźnie w sensie lokalnym. Stąd co roku spośród wszystkich zgłoszeń czytelników Kapituła nominuje po 10 wydarzeń w każdej kategorii.
Przypomnijmy, że w roku ubiegłym w kategorii „Inicjatywy gospodarcze i społeczne” w efekcie głosowania czytelników za pomocą kuponów zamieszczonych w „Tygodniku Płockim” oraz SMS-ów najwięcej pozytywnych opinii zebrała rozbudowa sieci defibrylatorów AED w Płocku. W kategorii „Kultura” czytelnicy postawili na wydanie przez Krzysztofa Misiaka płyty z udziałem najlepszych płockich i pochodzących z partnerskiego miasta Fort Wayne (USA) muzyków. Najwięcej głosów w kategorii „Sport i turystyka” przypadło lekkoatlece Dominice Muraszewskiej, która podczas rozgrywanych w Bydgoszczy młodzieżowych mistrzostw Europy wywalczyła w sztafecie 4×400 m złoty medal. Jeśli chodzi o wydarzenie „W regionie”, to tu najwięcej czytelników głosowało na projekt archeologiczny: „Poszukiwanie sierpeckiego zamku”.

Na celowniku Kapituły ważne inicjatywy społeczne

Nasz Plebiscyt, co ważne, ma charakter ewolucyjny. Dlatego wsłuchując się w głosy osób doskonale zorientowanych w lokalnych społecznościach modyfikujemy co jakiś czas charakter plebiscytowych kategorii. Tak było 2 lata temu, kiedy bardzo sprecyzowaną i zamkniętą kategorię „Gospodarka” rozszerzyliśmy dając nową nazwę: „Inicjatywy gospodarcze i społeczne”. Podobnie będzie i tym razem. Oczywiście doceniamy tak zwane twarde wydarzenia, typu wybudowanie ulicy czy oddanie przedszkola do użytku. Niemniej sporą uwagę chcemy zwrócić na społeczne aspekty danego wydarzenia oraz na wzajemne przenikanie gospodarki z inicjatywami ważnymi dla społeczeństwa. Stąd Kapituła wyjątkowo życzliwie będzie patrzyła na oddolne akcje społeczne. Także te szeroko związane z ochroną zdrowia oraz ze zdobyczami nauki. Bardzo przychylnie – w kontekście kategorii związanej z gospodarką – potraktujemy też wszelkie działania płockich firm wybiegające poza działalność statutową.

Najpierw czytelnicy

Zanim zbierze się Kapituła Plebiscytu (najprawdopodobniej 30 stycznia), która dokona wyboru Nominacji dla 10 wydarzeń w każdej z kategorii, pole do popisu chcemy oddać czytelnikom. Tak ustaliliśmy terminarz głosowania, by jak w roku ubiegłym czytelnicy mieli wystarczająco czasu, żeby typować swoich faworytów, a co za tym idzie – mieć większy wpływ na prace Kapituły. Zatem teraz niecierpliwie czekamy na konkretne propozycje. Można je nadsyłać na adres mailowy: rednaczelny@tp.com.pl. Zapraszamy także na nasz funpage www.facebook.pl/gazeta.tygodnik.plocki. Także tą drogą będzie można zgłaszać propozycje.
Proszę napisać (czy to w mailu czy na funpage’u), jakie wydarzenie (i kiedy w roku ubiegłym miało miejsce), w jakiej kategorii zasługuje na wyróżnienie Nominacją i kto konkretnie jest za to wydarzenie odpowiedzialny. Proszę także uzasadnić swoją propozycję. Na podpowiedzi czytelników czekamy do 29 stycznia. Liczymy, że będzie ich tak dużo, że w gronie Kapituły długo będziemy się spierać nad zasadnością kolejnych wyborów. Żeby ułatwić naszym czytelnikom czytelne dla członków Kapituły sformułowanie propozycji, podajemy przykłady (rzeczywiste, przygotowane pod obrady Kapituły przez dziennikarzy TP dwu z nich:
Kategoria „W regionie”: Pomnik Wolności w Nowej Górze. W Nowej Górze odbudowano Pomnik Wolności, będący wierną kopią pomnika z 1938 r., który podczas II wojny światowej zniszczyli Niemcy. Monument upamiętnia mieszkańców ziemi staroźrebskiej poległych w walce o wolność Polski podczas I wojny światowej i wojny 1920 r. Nominowany – Leszek Jędrzejczak, przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika;
Kategoria „Inicjatywy społeczne i gospodarcze”: Kapitalny sklep. W Płocku powstał pierwszy sklep charytatywny. To miejsce, w którym sprzedawane są rzeczy przyniesione przez płocczan. Za niewielkie kwoty można w nim kupić niemal wszystko. Zarobione pieniądze są przeznaczane na kolejne przedsięwzięcia. Inicjatorem powstania sklepu jest Stowarzyszenie „Kapitał ludzki”. Nominowana – Beata Olszewska, prezes Stowarzyszenia.

Potem Kapituła

30 stycznia w redakcji Tygodnika Płockiego, czyli organizatora Plebiscytu, zbierze się Kapituła. To ona ostatecznie decydować będzie o Nominacjach, czyli z jednej strony o uroczystym wyróżnieniu podczas Gali 40 najważniejszych Wydarzeń (i osób za nie odpowiedzialnych), z drugiej da tym samym możliwość konkretnego głosowania dla czytelników za pomocą kuponów oraz SMS-ów. Dobór członków Kapituły: jej skład jakościowy i ilościowy jest taki, że możemy być pewni, że końcowe ustalenia odzwierciedlą rzeczywiście wszystko to, co najlepsze i warte uwagi w naszym regionie. W Kapitule zasiadają osoby związane z miastem i regionem, które mają szerokie spojrzenie na problemy naszego regionu. Zwykle są to wybitne osobistości z dziedziny gospodarki, kultury, sportu. Pracami Kapituły będzie kierował jej przewodniczący, redaktor naczelny Tygodnika Płockiego Tomasz Szatkowski.

Następnie znów czytelnicy

Kiedy członkowie Kapituły wybiorą 40 Nominacji (na podstawie zgłoszeń nadesłanych przez czytelników i propozycji przygotowanych przez dziennikarzy TP, specjalizujących się w konkretnych dziedzinach – sport, region, kultura, gospodarka itp), przysłowiowa piłeczka znajdzie się znów po stronie czytelników. Wszystkie Nominacje będą opublikowane w „Tygodniku Płockim”. Obok zostanie zamieszczony kupon, za pomocą którego czytelnicy będą mogli zgłaszać swoje propozycje do redakcji TP, oczywiście spośród 10 wybranych przez Kapitułę Nominacji z każdej kategorii. Kupony będą drukowane przez okres około od 8 do 10 tygodni. Jest więc czas, żeby niejednokrotnie zwiększyć szanse swoich faworytów.
Dlaczego warto głosować? Choćby dlatego, że dla uczestniczących w naszej akcji głosowania przewidzieliśmy jak co roku bardzo cenne nagrody: sprzęt RTV i sprzęt AGD (o konkretach w kwestii nagród napiszemy w jednym z najbliższych numerów TP). Jaka będzie nagroda główna (a trafi ona do tego czytelnika, który najwięcej razy odda swój głos)? Planujemy, że jak w roku ubiegłym będą to aż 3 równorzędne nagrody – vouchery na paliwo na stacjach PKN ORLEN.
Poza tym mamy także mnóstwo upominków, przygotowanych przez Kasztelana Browar Sierpc. Odbiór głównych 3 nagród nastąpi podczas uroczystej Gali w kwietniu w Domu Technika (uroczyste wręczenie pozostałych nagród przewidziane jest w redakcji). Na Gali tej oczywiście nagrodzeni zostaną wszyscy Nominowani, a przede wszystkim zwycięzcy poszczególnych kategorii.
O naszym Plebiscycie będziemy szczegółowo informować w kolejnych numerach TP. Za tydzień przedstawimy członków Kapituły.

Szat

 

 

Zobacz kolejny artykuł

Pokazujemy preferencje głosujących

Z góry uspokajamy, że nie zamierzamy zdradzać wyników. Te do ostatniego dnia głosowania, czyli do …