Kulturalny Płock

Tydzień temu pisaliśmy o inicjatywach gospodarczych i społecznych w kontekście naszego plebiscytu, dzisiaj czas na kulturę. Ciekawe które z publikowanych poniżej wydarzeń najbardziej przypadną do gustu naszym czytelnikom.

W poprzednich edycjach Plebiscytu najwięcej emocji w tej kategorii wzbudzała zawsze kwestia wyboru Wydarzeń do Nominacji w kontekście ich charakteru. Zastanawialiśmy się zawsze, czy ważniejsza jest tak zwana wysoka kultura, czy też powiązane z muzyką rozrywkową różnego rodzaju koncerty, stanowiące przecież ważną część naszego życia. Tym razem członkowie Kapituły mniej zajęli się muzyką rozrywkową. Nie należy zapominać, że w roku ubiegłym było mnóstwo ciekawych imprez związanych ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.
Stąd naszą uwagę zwrócił Inauguracyjny koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej na rozpoczęcie 42. sezonu artystycznego „Polskie Dzieła na 100-lecie niepodległości”, z udziałem pianistki Joanny Marcinkowskiej. W programie znalazły się utwory Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Ignacego Paderewskiego.
Niejako w ten sam klimat wpisuje się Wzgórze Tumskie w elitarnym gronie Pomników Historii. Zostało ono uznane za jeden z najcenniejszych i najważniejszych zabytków w Polsce. To inicjatywa prezydenta RP Andrzeja Dudy, aby na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości stworzyć listę 100 najcenniejszych obiektów historycznych. A sam wpis jest dla Płocka nie do przecenienia. Przybywa nam punktów do wielu projektów, gdzie staramy się na dofinansowanie remontu zabytków Wzgórza Tumskiego.
Również z odzyskaniem niepodległości związany jest płocki teledysk „Czego nauczyły nas wieki” z udziałem Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses. Do tego muzyka Krzysztofa Kralki, wiersze Władysława Broniewskiego, reżyseria Tadeusza Bystrama.

Jeśli mowa o jubileuszach, to warto zwrócić uwagę na XV edycję Konkursu Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego, w którym wzięło udział 39 najlepszych młodych pianistów, uczniów szkół muzycznych z całej Polski.
Także nie sposób było nie zaakcentować kolejnego jubileuszu: XXX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Władysława Broniewskiego „O Liść Dębu” z udziałem nagrodzonych poetów z całej Polski i recitalem Stanisława Soyki.
Członkowie Kapituły postawili także na Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Pamiętajcie o ogrodach. Przecież stamtąd przyszliście…”. Ubiegłoroczna edycja festiwalu była rekordowa pod względem nadesłanych prac. Zgłoszono ich 754 z kilkunastu krajów.
Jako płocczanie dumni jesteśmy z faktu, że jedna z największych przedwojennych artystek filmowych i teatralnych ma tak silne związki z naszym miastem. Tu się urodziła, tu chodziła do szkoły. Dostrzegamy zatem te wszystkie działania, które przypominają mieszkańcom Płocka o jej korzeniach. W swoim czasie stanął pomnik na ul. Tumskiej, teraz odnotowaliśmy prapremierę sztuki „M. Zimińska” na scenie kameralnej Teatru im. Szaniawskiego. Redakcję TP niewątpliwie cieszy fakt, że autorką scenariusza jest nasza redakcyjna koleżanka Lena Szatkowska.
Jak co roku z wysokiego poziomu nie schodzi Płocka Galeria Sztuki. W roku ubiegłym zaprezentowała wyjątkową wystawę interdyscyplinarną, łączącą różne dziedziny sztuki, między innymi malarstwo, rysunek i rzeźbę z multimediami – wirtualną projekcją VR, po raz pierwszy prezentowaną w Płocku. Projekt Płockiej Galerii Sztuki był próbą ukazania rosnącej popularności i roli sanockiego artysty Zdzisława Beksińskiego we współczesnej kulturze i jego wpływu na wyobraźnię innych artystów i twórców.
Średniowieczny Płock to projekt Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej i Muzeum Diecezjalnego w Płocku. Polegał na przybliżeniu historii średniowiecznej naszego miasta oraz zwróceniu uwagi na szczególne znaczenie Muzeum Diecezjalnego w Płocku. W jego ramach odbyły się lekcje historyczne dla młodzieży, koncert muzyki dawnej i warsztaty rzemiosł średniowiecznych.
Niecodzienne wydarzenie dla płocczan zorganizował i sfinansował PKN ORLEN. To Hity Buffo w Orlen Arenie z udziałem muzyków Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Hity to przedstawienie przekrojowe, składające się z najlepszych piosenek z cyklu widowisk artystycznych.

szat

Zobacz kolejny artykuł

Pokazujemy preferencje głosujących

Z góry uspokajamy, że nie zamierzamy zdradzać wyników. Te do ostatniego dnia głosowania, czyli do …