Kultura stoi bogactwem imprez

Tydzień temu pisaliśmy o inicjatywach gospodarczych i społecznych w kontekście naszego plebiscytu, dzisiaj czas na kulturę. Ciekawe które z publikowanych poniżej wydarzeń najbardziej przypadną do gustu naszym czytelnikom.
Dyskusje wśród członków Kapituły budziła przede wszystkim gradacja poszczególnych wydarzeń. Tak się bowiem składa, że w tej dziedzinie procesowi nominacyjnemu podlegają zarówno wydarzenia z tak zwanej wysokiej kultury, jak też różnego rodzaju koncerty, jubileusze i pikniki, stanowiące przecież ważną część naszego życia. Jak zatem porównać dla przykładu Cykl „Filmowy Płock” – Kino za Rogiem z jubileuszem 80-lecia Książnicy Płockiej? Co ważniejsze: „Wakacje na miarę Chopina” w Sannikach czy wydanie nowej płyty przez znanego muzyka Krzysztofa Misiaka. Te pytania dręczyły członków Kapituły podczas jej obrad. Ostatecznie, po gorącej dyskusji, wybraliśmy dziesiątkę, która – naszym zdaniem – najbardziej przekrojowo oddaje to, co działo się w tej dziedzinie w Płocku w roku ubiegłym.
Nie budził najmniejszej wątpliwości fakt konieczności odnotowania kilku ważnych dla płockiej kultury jubileuszy. Choćby 40-lecie Zespołu Tańca Ludowego Masovia. Tysiące koncertów w kraju i za granicą, pierwsze nagrody na festiwalach i przeglądach, bogaty repertuar artystyczny i wielka muzyczna rodzina kochająca muzykę i śpiew. Tak w skrócie scharakteryzować można wieloletnie dzieje zespołu, którzy powstał dokładnie 1 marca 1977 roku przy Politechnice Warszawskiej w Płocku. Nie byłoby dziś Zespołu Tańca Ludowego „Masovia”, gdyby nie grupa zapaleńców, których marzeniem był zespół folklorystyczny.

Pod lupę wzięliśmy też Wydarzenia jubileuszowe z okazji 80-lecia Książnicy Płockiej – od wystawy retrospektywnej poprzez spotkania autorskie aż do odsłonięcia pomnika-ławeczki Władysława Broniewskiego w ogrodzie.
Kolejna Nominacja jubileuszowa to Cykl koncertów na 40-lecie działalności Płockiej Orkiestry Symfonicznej (m. in. IRA, Łukasz Dyczko, Vołosi, Georgijs Osokins). Ukoronowaniem świętowania 40-lecia funkcjonowania był wspólny koncert Orkiestry i światowej sławy skrzypka Seiji Okamoto.
Kultura to oczywiście głębokie przeżycia duchowe i artystyczne, nie należy jednak zapominać o jej walorach edukacyjnych. Stąd życzliwym okiem patrzyliśmy na Spektakl „Jazda” o dopalaczach, który obejrzało około 2 tys. młodych osób. Sztuka ,,Jazda” to kolejna propozycja działań kulturalnych o charakterze edukacyjnym realizowanych z inicjatywy PKN ORLEN, poświęconych ważnej społecznie problematyce uświadamiania negatywnych skutków dla zdrowia i życia, jakie niesie zażywanie narkotyków i dopalaczy.
Swoich wiernych widzów ma zawsze Cykl „Filmowy Płock” – Kino za Rogiem. Projekt trwał od września do grudnia 2017 roku. Projektowi towarzyszył bezpłatny przewodnik „Filmowy Płock”.
Nie sposób było nie zwrócić uwagi na Widowisko plenerowe „Na Wiśle śpiewają oryle” w reżyserii Marka Mokrowieckiego, pokazane w kilkunastu gminach północnego Mazowsza. Teatr przygotował je z okazji Roku Rzeki Wisły.
A co przyciągnęło w roku ubiegłym największą widownię? Ponad 2700 osób zasiadło na widowni ORLEN Areny, aby obejrzeć wielkie widowisko muzyczne Teatru ROMA „AleMusicale”. Artyści z warszawskiego teatru wspólnie z Płocką Orkiestrą Symfoniczną wystąpili 31 marca 2017 roku w ponaddwugodzinnym koncercie. „Ale Musicale” to jedno z największych musicalowych przedstawień przygotowanych przez Teatr Muzyczny ROMA. Na spektakl złożyły się utwory pochodzące ze światowych szlagierów musicalowych, takich jak Upiór w operze, Chicago, Koty, Grease, Jesus Christ Superstar, Mała Syrenka, Meluzyna i wiele innych. Na scenie wystąpili między innymi Barbara Kurdej-Szatan, Malwina Kusior, Edyta Krzemień, Paweł Podgórski, Jan Bazdawka, Przemek Zubowicz. Występ Teatru Muzycznego ROMA w Płocku to z pewnością jedna z największych inicjatyw realizowanych przez PKN ORLEN w ramach działań zaplanowanych przez Koncern pod hasłem „ORLEN dla Płocka – kultura z pasją”.
Podobnie dużym zainteresowaniem widzów cieszył się Vistula Folk Festival. Groźni Maorysi, kolorowi Meksykanie, energetyczni Serbowie i Rosjanie oraz oczywiście roztańczeni Polacy, a wszystko to przy żywiołowo reagującej publiczności w płockim amfiteatrze. Tak wyglądał koncert finałowy VI edycji Vistula Folk Festival. Sobotni wieczór był dla mieszkańców naszego miasta doskonałą okazją, aby poznać folklor nie tylko europejski, ale również ten egzotyczny, jaki niezbyt często gości na płockich scenach. Tancerze z Nowej Zelandii „straszyli” publiczność tańcami wojennymi, Meksykanki wirowały w niesamowicie kolorowych strojach, zespoły z Serbii i Rosji popisywały się iście ekwilibrystycznymi umiejętnościami. Nie mogło też zabraknąć naszych płockich zespołów – HZPiT Dzieci Płocka i Zespołu Pieśni i Tańca Wisła. To był niesamowity wieczór, pełen tańca i śpiewu.

 

Jeśli Chopin i jego muzyka, to oczywiście Sanniki. Po raz któryś w historii naszego Plebiscytu nie możemy nie zauważyć, że to najmłodsze w naszym regionie miasto (niedawno uzyskało odpowiednie prawa) jest stolicą kultury przez duże „K”. Nominacje przyznaliśmy za Cykl letnich koncertów plenerowych ,,Wakacje na miarę Chopina”, organizowany przez Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach oraz Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie i jego sannickie Koło.
Wreszcie muzyka rozrywkowa i wydanie (w lipcu 2017 roku) przez Krzysztofa Misiaka jego kolejnej solowej płyty cd zatytułowanej ,,5.1”. Płyta zawiera autorski materiał muzyczny o stylistyce jazz-rockowej z gościnnym udziałem najlepszych polskich i pochodzącego z miasta partnerskiego Fort Wayne (USA) muzyków. Krzysztof Misiak to płocki kompozytor i gitarzysta, organizator wielu kulturalnych wydarzeń w naszym mieście czy juror szeregu muzycznych konkursów. Wydaniem tej płyty udowodnił, że wytrwale pracuje nad sobą, rozwija swoje muzyczne talenty i dostarcza emocji oraz wzruszeń. Płyta i jego działania mają zasięg ogólnoświatowy, co zdecydowanie przyczynia się do promocji Płocka.

szat

Zobacz kolejny artykuł

Uchylamy rąbka tajemnicy

Oczywiście jeszcze się nie kończy. Poza tym wydaniem Tygodnika Płockiego jeszcze w 2 numerach TP …

Region z inicjatywami

To już kolejny numer, w którym zamieszczamy kupon otwierający jedną z dwóch możliwości (obok SMS-owego …