Najnowsze informacje

Na co głosować w „Inicjatywach gospodarczych i społecznych”

Nasz coroczny Plebiscyt Z Tumskiego Wzgórza – Wydarzenie roku 2017” (przypomnijmy, że jest to jego 11. edycja) rozkręca się na dobre. Głosowanie rozpoczęliśmy tydzień temu, we wtorek 6 lutego i już tego samego dnia otrzymaliśmy kilkadziesiąt SMS-ów od czytelników, którzy głosowali na te wydarzenia, które najbardziej przypadły im do gustu w poszczególnych kategoriach. Głosować można do 29 marca.
To dobrze: więcej oddanych głosów to większa szansa na nagrody – z główną potrójną na czele, czyli trzema kartami paliwowymi, każda o wartości 700 zł, ufundowanymi przez PKN ORLEN. Po drugie więcej głosów zwiększa także prawdopodobieństwo wygranej właśnie tego wydarzenia, na które głosowaliśmy. Przypomnijmy, że „sprawcy” zwycięskich wydarzeń w każdej z kategorii otrzymają od nas podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 6 kwietnia w Domu Technika, piękne, ręcznie wykonane przez artystę ludowego spod Gąbina okolicznościowe miedzioryty.

Od twardej gospodarki do katedry płockiej

W tym numerze chcielibyśmy przybliżyć nieco czytelnikom wydarzenia z kategorii „Inicjatywy gospodarcze i społeczne”. W tej kategorii Kapituła miała trochę inny niż zazwyczaj ból głowy, bo, śladem roku ubiegłego, rozszerzyliśmy zakres tej dyscypliny. Aż żal było cokolwiek ostatecznie odrzucić, niemniej trzeba było to uczynić, bo takie są zasady tego plebiscytu, że przyznajemy tylko (czy aż?) 10 Nominacji.
Najpierw tak zwana twarda gospodarka, gdzie o jak największą ilość Nominacji lobbował podczas posiedzenia Kapituły Krzysztof Izmajłowicz, prezes Izby Gospodarczej Regionu Płockiego. Stąd na liście tak ważne wydarzenie jak rozruch Elektrociepłowni (bloku gazowo-parowego) w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Blok gazowo-parowy pozytywnie przeszedł najważniejszy proces technologiczny określany jako „First Fire”, czyli pierwsze uruchomienie i wprowadzenie turbiny na nominalne obroty. Wybudowany przez Siemensa blok jest największym w Polsce, o mocy elektrycznej około 600 MWe i cieplnej 520 Mwt.
Kolejne Wydarzenie stricte gospodarcze to Międzynarodowe Forum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Wzięli w nim udział przedstawiciele około 30 samorządów, firm prywatnych, Ministerstwa Rozwoju oraz instytucji państwowych. Impreza odbyła się w listopadzie ubiegłego roku w Cotex Office Centre w Płocku.
Oświata związana jest z gospodarką nierozerwalnie. To przecież absolwenci najpierw szkół średnich a potem uczelni decydują o coraz lepszym rozwoju naszego kraju. Doceniliśmy zatem wszystko to, co dzieje się w płockiej Filii Politechniki Warszawskiej. A co się działo w roku ubiegłym? Technologia chemiczna na trzecim miejscu w kraju, Budownictwo na czwartym wśród 23 ocenianych wydziałów, Mechanika i budowa maszyn na miejscu siódmym spośród 26 wydziałów prowadzonych w Polsce. To wyniki Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku w pierwszym rankingu studiów inżynierskich organizowanym przez „Perspektywy”. Nad oceną pracował zespół ekspertów – naukowców i przedstawicieli różnych branż przemysłowych, pod kierunkiem profesora Michała Kleibera.

Pozostańmy przy oświacie, wzrok kierując w kierunku szkół średnich. Uczennice Jagiellonki w tym roku zdawały pierwszą w historii szkoły międzynarodową maturę. Sukces tym większy, że dziewczyny nie tylko uzyskały średnią powyżej światowej, ale egzamin zdały w 100%. Autorkami jednego z największych w historii szkoły sukcesu są: Aleksandra Adamkowska, Anna Kulas i Maja Zalesińska. Z kolei Małachowiacy znaleźli się w akademickim projekcie SGH. Uczniowie płockiej Małachowianki rozpoczęli współpracę ze Szkołą Główną Handlową w ramach elitarnego projektu „Klasa akademicka SGH”. To jedna z 58 szkół w całej Polsce. Warunkiem udziału są wybitne osiągnięcia licealistów.
Rozpatrując różne inicjatywy społeczne, nie sposób nie zwrócić uwagi na te, które związane są z ochroną zdrowia. I tak w szpitalu na Winiarach oddano pacjentom do użytku najnowszej generacji aparat w drugiej pracowni rezonansu magnetycznego. Urządzenie zapewnia pacjentom maksimum komfortu, zachowuje jakość obrazowania oraz szeroki wachlarz możliwości klinicznych.
Nie sposób było także przeoczyć uruchomienia pilotażowego projektu profilaktyki wad postawy dla ponad 600 dzieci – uczniów klas II płockich szkół podstawowych. Projekt realizowany jest wspólnie przez Urząd Miasta i Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej. Realizatorem programu jest Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej sp. z o.o.
Kolejna ważna prozdrowotna inicjatywa to rozbudowa płockiej sieci defibrylatorów AED. W ubiegłym roku kolejne 10 defibrylatorów pojawiło się między innymi w Centrum Aktywności Seniora, Centrum Organizacji Pozarządowych. W akcję zaangażowane są płockie firmy, jak PKN ORLEN, Wodociągi Płockie, uczelnie, galerie handlowe, które także montują AED w swoich budynkach. Obecnie na płockiej liście są już 33 miejsca wyposażone w AED.
Każdy z nas chciałby dożyć sędziwego wieku i mieć pewność uzyskania pomocy wtedy, kiedy jest to konieczne. Z uznaniem przyjęliśmy otwarcie przy ulicy Otolińskiej domu dziennego pobytu dla osób z chorobami neurologicznymi. Z różnych form aktywności może jednorazowo korzystać ok. 60 osób. Centrum prowadzone jest nie przez urzędników, a samych zainteresowanych.
Wreszcie inicjatywa społeczna trochę innego rodzaju, ale także bardzo ważna: niesamowita energia i zapał proboszcza parafii katedralnej Stefana Cegłowskiego. To dzięki jego staraniom, dzięki wydeptywaniu kolejnych ścieżek do decydentów i sponsorów, Kaplica Królewska w płockiej katedrze nabrała nowego blasku. To największa nekropolia Piastów w naszym kraju. Zakończone prace konserwatorskie przywróciły miejscu, gdzie spoczywają władcy Polski, dawną świetność. W odnowionej Kaplicy Królewskiej czeka na odwiedzających niespodzianka. To 12-minutowy program Światło i Dźwięk, podczas którego głos aktora, Wiktora Zborowskiego oprowadza turystów po najważniejszych zabytkach Kaplicy.

Szat

Zobacz kolejny artykuł

Uchylamy rąbka tajemnicy

Oczywiście jeszcze się nie kończy. Poza tym wydaniem Tygodnika Płockiego jeszcze w 2 numerach TP …

Region z inicjatywami

To już kolejny numer, w którym zamieszczamy kupon otwierający jedną z dwóch możliwości (obok SMS-owego …