Wystawa Wantucha

Jeden z najsłynniejszych polskich fotografów współczesnych, autor kilku bestsellerowych albumów stanowiących kanon sztuki aktu Wacław Wantuch będzie gościć w Płocku. 10 kwietnia o godz. 17.00 otworzy ekspozycję swoich prac w kamienicy secesyjnej.

Wantuch jest absolwentem wydziału rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1993). Specjalizuje się w czarno-białych aktach. Mistrzowsko operując światłem stworzył charakterystyczny styl, w którym na pierwszy plan wysuwają się forma i piękno kobiecego ciała. Jego zdjęcia prezentowane były na ponad siedemdziesięciu wystawach w Polsce i za granicą m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Kanadzie i USA. Najnowszy projekt Wantucha zatytułowany „Platinum” miał swoją premierę w Leica 6×7 Gallery w Warszawie. Tym razem artysta uwiecznił na fotografiach kobiety, które niekoniecznie pasują do kanonu z okładek magazynów. Współautorem fotografii uczynił światło naturalne, akceptując jego zmienność i różnorodność.
Prezentowane fotografie to efekt kilkuletnich eksperymentów fotografa z najszlachetniejszą techniką wykonywania odbitek fotograficznych – platynotypią. Do I wojny światowej była to najpopularniejsza metoda produkcji odbitek. Później została wyparta przez technologię srebrową – tańszą i łatwiejszą. Odbitki platynowe cechuje niezwykły klimat, nieosiągalny w żadnym innym procesie. Wantuch dodatkowo utrwalił swoje prace na unikalnym papierze bawełnianym, uważanym za najdoskonalszy i najtrwalszy z papierów artystycznych. Wystawa „Platinum” w Płocku została przygotowana we współpracy z Agencją Zegart.

 

(l.)
fot. mat. MM

Zobacz kolejny artykuł

Promocja książki o śp. senator Janinie Fetlińskiej

W płockim Opactwie Pobenedyktyńskim odbyła się promocja albumu-biografii o dr Janinie Fetlińskiej – pierwszej w …