fot. Jan Waćkowski

Wieczór mołdawski w siedzibie „Dzieci Płocka”

– Zastanawialiśmy się, w jaki sposób uczcić ten jubileusz – mówiła podczas spotkania przewodnicząca Płockiego Stowarzyszenia Miast Siostrzanych Elżbieta Dymitrow Leśniewska. – Przy współpracy Regionalnego Stowarzyszenia Wschód-Zachód i Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerskiego Zespołu „Dzieci Płocka” realizowaliśmy projekt adresowany do dzieci. Bo to one są naszymi ambasadorami – podkreślała. Jesienią reprezentanci Zespołu „Dzieci Płocka” i PSMS pojechali do Mołdawii. W Płocku odbyły się wieczory tematyczne, na których przedstawiono trzy kraje: Mołdawię, Litwę i Bułgarię.
Współpraca Płocka z Bielcami trwa już 15 lat. Po raz pierwszy Zespół odwiedził Mołdawię w 2001 roku podczas Festiwalu Polska Wiosna w Mołdawii. Potem „Dzieci Płocka” koncertowały tam jeszcze m. in. w 2008 roku z okazji święta Odrodzenia Republiki Mołdawii, w 2009 roku oraz niedawno jesienią. Ostatni wyjazd był szczególny, bo zbiegł się z jubileuszem 15-lecia Zespołu „Styrczańskie Dzwoneczki”. W repertuarze „Dzwoneczków” są polskie tańce i pieśni ludowe oraz folklor mołdawski. Grupa powstała z inicjatywy Lilii Górskiej. Choreografię układa Natalia Guła. Małych tancerzy mogliśmy podziwiać w Płocku m. in. podczas Pikniku Europejskiego. (lesz)

Zobacz kolejny artykuł

Rowerem albo autem na potańcówkę

W Wiączeminie majówka i urodziny niebieskiego stołu Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim jest obecnie …