Wicepremier Piotr Gliński w Płocku

Trzy wystawy: w Płockiej Galerii Sztuki, kamienicy secesyjnej Muzeum Mazowieckiego i Muzeum Żydów Mazowieckich poświęcone twóczości i osobie Brunona Schulza obejrzał w czwartek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. – To sztuka na światowym poziomie. Schulz był niezwykle wyrazistym artystą, który fascynował wielu twórców – powiedział.
Zwiedzanie rozpoczął od Płockiej Galerii Sztuki, w której prezentowane są prace współczesnych polskich artystów: Dwurnika, Horowitza, Dumały, Stasysa, Myjaka, Kantora, Bereźnickiego, Kapusty, Maśluszczaka, Olbińskiego, Starowieyskiego, inspirowane twórczością Schulza. Uzupełnieniem ekspozycji są elementy scenografii ze spektaklu „Dybuk, czyli Demon z Marianpola” Janusza Wiśniewskiego, „Okna wyobraźni” ze scenografii Wojciecha Stefaniaka oraz litografie Małgorzaty Włodarskiej. Przewodnikami po wystawie byli: dyrektorka PGS Alicja Wasilewska i Jerzy Bończa-Szabłowki.
Instalację Jerzego Kaliny „W niebo stąpanie” minister oglądał w Muzeum Żydów Mazowieckich. Jak tłumaczył oprowadzający po wystawie autor, jego dzieło to hołd złożony Schulzowi, który zginął tragicznie 19 listopada 1942 roku, kiedy wracał do domu z bochenkiem chleba. Prof. Gliński odwiedził także Muzeum Mazowieckie, gdzie oprócz rysunków Schulza i grafik Goi z kolekcji TNP obejrzał ekspozycję przygotowaną na 100-lecie niepodległości i wizytówkę płockiego muzeum – sztukę secesyjną. O historii Muzeum opowiedział dyrektor Leonard Sobieraj.
Dziękując gospodarzom i Fundacji Republika Marzeń za umożliwienie pokazu tak prestiżowej wystawy wicepremier podkreślił, że to przykład wspaniałej wspólnej pracy wielu instytucji i osób. Efektem tego jest dobra polska sztuka w Płocku.

(lesz)
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Rowerem albo autem na potańcówkę

W Wiączeminie majówka i urodziny niebieskiego stołu Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim jest obecnie …