W Płocku wystąpi znakomita Sinfonia Varsovia

Minkowski poprowadzi koncert na powitanie wiosny

Uwertura do opery i tańce góralskie z III aktu Halki Stanisława Moniuszki oraz symfonie: II Symfonia D-dur op.36, V Symfonia c-moll op.67 Ludwiga van Beethovena znalazły się w programie jedynego koncertu, który da w Płocku Sinfonia Varsovia. Muzyczny wieczór z warszawskimi artystami pod batutą dyrygenta Marca Minkowskiego odbędzie się 12 kwietnia o godz. 19.00 w teatrze.
Sinfonia Varsovia to jedna z najlepszych orkiestr, która występowała w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata – nowojorskiej Carnegie Hall, Theatre des Champs Elysées w Paryżu, Barbican Centre w Londynie, wiedeńskim Musikverein, Teatro Colon w Buenos Aires, Suntory Hall w Tokio czy Herkulessaal w Monachium i uczestniczyła w renomowanych festiwalach, m.in. w Salzburgu, Gstaad (Festiwal Yehudi Menuhina), Aix-en-Provence, Montreux, La Roque d’Antheron, Szlezwiku-Holsztynie, Festiwalu Pablo Casalsa, Würzburgu, Alte Oper (Frankfurt n/M), Festiwalu Beethovena w Bonn i wielu innych. Szczególne miejsce w sezonie artystycznym orkiestry zajmuje słynny Festiwal Muzyczny „La Folle Journée”, organizowany przez francuskie stowarzyszenie C.R.E.A. Festiwal, mający co roku inny temat, odbywa się w Nantes, Bilbao, Tokio, Rio de Janeiro i jest wyjątkowym projektem na skalę międzynarodową. Sinfonia Varsovia występowała ze światowej sławy dyrygentami, wśród których znaleźli się: Claudio Abbado, Gerd Albrecht, Charles Dutoit, Rafael Frühbeck de Burgos, Leopold Hager, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Witold Lutosławski, Paul Mc Creesh, Jerzy Maksymiuk, Yehudi Menuhin, Grzegorz Nowak, Krzysztof Penderecki, Michel Plasson, Mścisław Rostropowicz, Volker Schmidt-Gertenbach, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Bruno Weil.
Do Płocka artyści przyjadą wraz z dyrektorem muzycznym orkiestry, światowej sławy francuskim dyrygentem, fagocistą, Markiem Minkowskim. Minkowski związany był w latach 2004 – 2006 z Operą Paryską. Prowadził wykonania Czarodziejskiego fletu, a także Ifigenii w Taurydzie Glucka oraz Platée Rameau. Sezon 2009/2010 artysta otworzył wykonaniem Mireille Gounoda w Operze Paryskiej, w planach ma także wykonanie Don Kichota Masseneta i Hugenotów Meyerbeera w La Monnaie, Opowieści Hoffmana Offenbacha w Liceu w Barcelonie oraz Romeo i Julię Gounoda w Operze Amsterdamskiej. W 2007 Marc Minkowski dokonał pierwszego nagrania dla francuskiej firmy fonograficznej Naďve, w repertuarze którego znalazło się nagranie suity Arlezjanka oraz fragmenty Carmen Bizeta. Na kolejnej płycie znalazła się Msza h-moll Bacha – był to pierwszy album poświęcony twórczości tego wybitnego kompozytora. W 2010 ma się ukazać zbiór trzech dzieł poświęconych św. Cecylii, z okazji urodzin Purcella, Haendla i Haydna, jak też dwanaście Symfonii londyńskich.
Rezerwacja i sprzedaż biletów odbywa się w teatrze (Biuro Obsługi Widza, tel. (24) 266 38 08).      (lesz)

Zobacz kolejny artykuł

Adam Struzik Osobowością Roku 2019

„Osobowości i Sukcesy Roku” to plebiscyt, w którym nagradzane są wybitne osoby ze świata biznesu, …