W kręgu z ukraińską trzynastką

W czasie Pikniku Europejskiego, przypadającego w Dzień Europy, nie tylko świętujemy rocznicę przystąpienia Polski do Unii. Piknik jest też okazją do zacieśniania kontaktów z naszymi miastami partnerskimi. Tegoroczna edycja imprezy jest wyjątkowa. Świętujemy 40-lecie partnerstwa z serbską Loznicą. Poza tym do grona miast partnerskich Płocka dołącza ukraiński Żytomierz. W tej sprawie podpisany został właśnie list intencyjny.
Płock ma obecnie dwanaście miast partnerskich. Według kolejności zawieranych umów są to: Darmstadt w Niemczech, Fort Wayne w USA, Forli we Włoszech, Możejki na Litwie, Nowopołock na Białorusi, Auxerre we Francji, Bielce w Mołdawii, Loznica w Serbii, Gmina Thurrock w Wielkiej Brytanii, Mytiszczi w Rosji, Huai’an w Chinach oraz Plewen w Bułgarii.
Trzynastym w tym gronie będzie ukraiński Żytomierz. Miasto wchodziło w skład Rzeczpospolitej do czasu jej II rozbioru, potem stało się częścią imperium rosyjskiego, następnie zaś Związku Radzieckiego. Obecnie liczące blisko 280 tys. mieszkańców miasto jest stolicą obwodu żytomierskiego, regionu z najwyższym odsetkiem Polaków na Ukrainie. W mieście mieszka ok. 50 tys. Polaków. Skupieni są wokół Domu Polskiego. O polskiej przeszłości miasta przypominają zabytki: kościół seminaryjny pw. św. Jana z Dukli, XVIII-wieczna katedra św. Zofii, neobarokowy pałac biskupi.
– To płocka cegiełka w ramach integracji i współpracy między naszymi krajami. Płock pomostem będzie łączył Żytomierz z Europą – przekonuje Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka. A kontakty z Żytomierzem utrzymujemy już od 2007 roku.
Piknik Europejski był okazją do bliższego poznania naszych nowych partnerów. Do Płocka przyjechały też delegacje zaprzyjaźnionych miast, m.in. przedstawiciele ambasad. Pojawili się również Gruzini z Rustawi. To kolejne miasto, z którym Płock nawiąże współpracę. Położone jest w południowo-wschodniej Gruzji nad rzeką Kurą. Liczy sobie ponad 100 tys. mieszkańców. Miasto zostało założone w 1948 roku w pobliżu dużego zakładu metalurgicznego. Jest to czwarte co do wielkości miasto kraju.
Piknikowa atmosfera sprzyjała prezentacji dorobku kulturalnego naszych gości. Dwukrotnie występował np. Zespół Pieśni i Tańca Kud Karadzic z Loznicy. Podczas wyjątkowego koncertu w ogrodzie zoologicznym artyści uczyli płocczan ludowego tańca serbskiego – kolo. Z serbską Loznicą Płock współpracuje już od 40 lat. Historię naszych kontaktów można prześledzić na okolicznościowej wystawie w Książnicy Płockiej. Nie tylko Loznica jest dla Płocka ważna. Dotychczasowe przejawy współpracy partnerskiej dwunastki to głównie wymiana młodzieży, udział młodych sportowców w międzynarodowych zawodach, występy zespołów artystycznych czy wakacyjna nauka języków obcych.
Z zawodów w rosyjskim Mytiszczi płocczanie przywieźli 25 medali, w tym 11 złotych. Z kolei Teatr Pieśni z tego miasta brał udział w płockim Festiwalu Muzyki Chóralnej. „Dzieci Płocka” gościły w Plewen w Bułgarii i występowały z tamtejszymi zespołami. Jest duża szansa na podobną rewizytę. Z Fort Wayne przyjeżdża na wymianę amerykańska młodzież. Płocczanie jadą z kolei na dwumiesięczny staż prawniczy do Stanów. Jagiellończycy i małachowiacy wybierają się na europejskie spotkania do Auxerre. Francuska malarka w Płockiej Galerii Sztuki w czerwcu wystawi swoje prace. Z kolei w sierpniu na Płockim Festiwalu Folklorystycznym wystąpią m.in. goście z Gruzji.
To tylko niektóre przykłady naszej ostatniej międzynarodowej partnerskiej współpracy. W planach jest Międzynarodowy Turniej w Piłce Nożnej Mini Euro Płock 2012. Impreza odbędzie się na stadionie miejskim między 25 czerwca a 1 lipca. Zaproszeni zostali na nią przedstawiciele naszych miast partnerskich, w tym także Amerykanie.     BeeS
fot. Dariusz Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Muzyczne wydarzenie sezonu

Na wyjątkowy recital fortepianowy zaprasza 5 kwietnia Płocka Orkiestra Symfoniczna. Przed melomanami wystąpi Soheil Nasseri, …