Trwają ostatnie próby przed premierą „M. Zimińskiej”

wcipny duet. Magda Tomaszewska w roli Miry Zimińskiej i pianista Edward Bogdan ćwiczą piosenkę „Chcesz to mnie bierz”. Reżyser Karol Suszka chwali wykonanie. – Tylko nie zapomnij o rękach. Zrób jeszcze ten gest, o którym mówiliśmy wczoraj – podpowiada aktorce.
Przygotowania do prapremiery spektaklu „M. Zimińska” powoli dobiegają końca. 30 listopada na Scenie Kameralnej zobaczymy urodzoną w Płocku aktorkę, gwiazdę międzywojnia, honorowego obywatela miasta i dyrektorkę Zespołu „Mazowsze”. Jak radziła sobie z życiem, kogo i co kochała, czy była szczęśliwa?
Pokazać wielowymiarowy portret znakomitej artystki to wyzwanie dla teatru. – Życie i kariera Miry stanowią tak obszerny materiał, że z powodzeniem wystarczyłby na scenariusz do serialu albo na widowisko na dużą scenę – powiedział dyrektor Marek Mokrowiecki na konferencji prasowej.
Mira, czyli Magda Tomaszewska, wróciła do Płocka po kilkuletniej przerwie. Cieszy się, że sezon rozpoczyna ważną rolą. Zna i lubi piosenki Zimińskiej. „Taka mala” towarzyszy jej od egzaminu do szkoły aktorskiej. – Teraz rozumiem ją lepiej, inaczej interpretuję, mniej serio. Sprawia mi dużą frajdę. Wyzwaniem dla wykonawcy jest „Krzyżówka”. Jeśli pomylę te wszystkie konfiguracje, proszę mi wybaczyć – żartowała. – Ostatnie dwa tygodnie są dla mnie bardzo intensywne. Próbujemy jednocześnie i „Mirę”, i przedstawienie sylwestrowe, które reżyseruje Stefan Friedmann. Wracam do domu każdego dnia późnym wieczorem. Do tego dochodzą jeszcze poranne spektakle dla dzieci.
Piosenki Zimińskiej aktorka wykonuje przy akompaniamencie pianina i zespołu muzycznego. Przypomnijmy, że pianistami byli zarówno Jan Zimiński, jak i Tadeusz Sygietyński. A teksty dla Miry pisali m.in. Hemar i Tuwim. Ona sama często inspirowała ich swoimi opowieściami.
Autorem aranżacji muzycznych do spektaklu jest Edward Bogdan. Zagra na żywo z towarzyszeniem perkusji (Jakub Krawczyk) i kontrabasu (Tomasz Krawczyk). Płoccy muzycy to nie jedyny lokalny akcent. Autorkami „M. Zimińskiej” są płocczanki: dziennikarka TP Lena Szatkowska i współpracująca z Tygodnikiem Płockim Marta Kunavar.

(m. a.)
fot. Marta Kunavar

Zobacz kolejny artykuł

Muzyczne wydarzenie sezonu

Na wyjątkowy recital fortepianowy zaprasza 5 kwietnia Płocka Orkiestra Symfoniczna. Przed melomanami wystąpi Soheil Nasseri, …