Najnowsze informacje

Szable kontra gitary

Takie rzeczy zobaczycie tylko na Vistula Folk Festival. I to już za kilka dni. W dniach 22-27 sierpnia wypatrujcie Kozaków tańczących z szablami i meksykańskich mariachi z gitarami. A to tylko niektóre festiwalowe smaczki, bo na płockim Starym Rynku, Parku Północnym oraz w Amfiteatrze zobaczymy folklorystyczne prezentacje sześciu krajów. Czasem będą chwytać za serce swojską nutą, a czasem zaskakiwać egzotyką, jak maoryski taniec waka. Wszystkie występy na pewno warto zobaczyć.
Na szóstej edycji Vistula Folk Festival wystąpią zespoły z Nowej Zelandii, Serbii, Rosji, Węgier i Polski. Tym razem poznajmy bliżej grupę z Meksyku. Compańía de Danza Folklórica Tierra Mestiza zaprezentuje w Płocku najbardziej znane tańce i muzykę, a przez to kulturę i sztukę meksykańską. Oparte są one na religii, mitologii oraz doświadczeniach codziennego, ciężkiego życia. Grupa działa z powodzeniem od 2000 roku.
Podczas tegorocznej Vistuli wiele osób na pewno będzie chciało poznać również kulturę kozacką. A tę zaprezentuje Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Kozaków Dońskich. Artyści pochodzą z Azowa. Działają od 1954 roku. Występowali nawet na… Biegunie Północnym! Ich występ na pewnie na długo zapadnie płocczanom w pamięć. Kultura Kozaków Dońskich to unikatowe zwyczaje, charakterystyczne stroje, nawiązujące do tradycji militarnych, jak również ognisty taniec.
Rosyjski zespół wystąpi w Płocku wraz z pozostałymi gośćmi tegorocznej Vistuli w dniach 22-27 sierpnia. Koncerty odbywać się będą na trzech scenach: na Starym Rynku, w Parku Północnym oraz w Amfiteatrze.
Wstęp na koncerty jest bezpłatny, oprócz uroczystego Koncertu Galowego, na który bilety w cenie 10 zł można jeszcze kupić w Bileterii POKiS, mieszczącej się przy ul. Tumskiej 9a (czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30). Wejściówki dostępne są również na stronie internetowej www.pokis.infoserw.pl (możliwość zakupu wygasa na 5 dni przed imprezą), a także podczas Koncertu Inauguracyjnego (23 sierpnia, Park Północny). Więcej informacji na stronie.
Przypomnijmy, że tradycja płockiego festiwalu folklorystycznego sięga lat 60. XX wieku. W roku 2012 festiwal został reaktywowany po 32 latach przerwy pod nową nazwą – Vistula Folk Festival. W ciągu ostatnich pięciu lat gościliśmy w Płocku zespoły z takich krajów jak Indonezja, Hiszpania, Cypr, Tajwan, Włochy, Ukraina, Irlandia czy Gruzja. Sponsorami festiwalu są: PKN ORLEN SA, Bastion, Oknoplast, Hörmann, Mega-Bud oraz Gret-Pol.

BeeS

Zobacz kolejny artykuł

Ultramaraton Rykowisko

W IV edycji ultramaratonu Rykowisko wystartowało blisko 350 zawodników. Najwytrwalsi mieli do pokonania 105 kilometrów. …

Za niespełna dwa miesiące wielka zabawa na płockiej plaży

Miłośnicy muzyki elektronicznej nie mają żadnych wątpliwości, gdzie spędzą ostatni weekend lipca. Oczywiście na plaży …