Rok mazowieckiego świętego

Rok 2018 będzie w polskim kościele „Rokiem św. Stanisława Kostki”. O wydarzeniach związanych z tym przedsięwzięciem w Diecezji Płockiej opowiadali dziennikarzom m.in. biskup Piotr Libera i biskup pomocniczy Mirosław Milewski.
W przyszłym roku będziemy obchodzić 450. rocznicę śmierci św. Stanisława Kostki, świętego pochodzącego z północnego Mazowsza. – To jest okazja, aby przybliżyć tę niezwykłą postać, ściśle związaną z historią północnego Mazowsza i naszej diecezji, wszystkim Polakom – mówił biskup Piotr Libera.
Dodał, że na jego prośbę Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła 2018 r. „Rokiem św. Stanisława Kostki”. A pod koniec listopada Stolica Apostolska potwierdziła przywrócenie św. Stanisława Kostki głównym patronem Diecezji Płockiej. – Obchody jubileuszu narodzin dla nieba św. Stanisława Kostki, który jest także patronem dzieci i młodzieży, zbiegną się z pierwszym synodem biskupów poświęconym sprawą młodzieży, zwołanym przez papieża Franciszka na październik – mówił biskup płocki.
Liturgiczne rozpoczęcie „Roku św. Stanisława Kostki” w Diecezji Płockiej odbędzie się w Płocku 6 stycznia. Kulminacyjnym wydarzeniem będą diecezjalne uroczystości 19 sierpnia w Rostkowie, którym będzie przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz. W wydarzenia związane z „Rokiem św. Stanisława Kostki” wpisuje się także zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w Płocku 25 i 26 września.
– Wszystko, co będzie się odbywało w przyszłym roku w naszej diecezji, jest podporządkowane św. Stanisławowi Kostce. Chcemy wydobyć dla szerszego grona postać naszego świętego. Będą przygotowane publikacje, konferencje, materiały duszpasterskie. Chcemy też nawiązać do wydarzeń sprzed 50 lat, kiedy to w Rostkowie na uroczystościach 400. rocznicy śmierci Stanisława Kostki byli prymas kardynał Wyszyński i kardynał Karol Wojtyła – mówił biskup pomocniczy Mirosław Milewski.
Informacje o wydarzeniach związanych z „Rokiem św. Stanisława Kostki” można znaleźć na facebookowym profilu kostka450, na twitterze #kostka450 oraz na stronie Diecezji Płockiej (www. diecezjaplocka. pl).
Św. Stanisław Kostka urodził się w 1550 r. w Rostkowie niedaleko Przasnysza. Gdy miał 14 lat, został razem z bratem wysłany do szkół w Wiedniu. Stamtąd uciekł do Rzymu, gdzie w 1567 r. został przyjęty do zakonu jezuitów. Zmarł zaledwie w wieku 18 lat – 15 sierpnia 1568 r. W 1606 roku został beatyfikowany, a w 1726 r. kanonizowany. Jest patronem Polski.

(gsz)

Zobacz kolejny artykuł

SWPW-Impact Płock mistrzem Polski

Po raz kolejny płockie cheerleaderki zachwyciły publiczność i jurorów. Ich perfekcyjne, zaskakujące choreografią występy były …