Promocja książki o śp. senator Janinie Fetlińskiej

W płockim Opactwie Pobenedyktyńskim odbyła się promocja albumu-biografii o dr Janinie Fetlińskiej – pierwszej w Polsce pielęgniarce, która uzyskała stopień doktora nauk medycznych, senator z okręgu płocko-ciechanowskiego, która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem.

Na promocji książki w Płocku pojawili się m.in. mąż senator Janiny Fetlińskiej – Włodzimierz i syn Bartosz. Spotkanie rozpoczęło się od panelu dyskusyjnego, podczas którego wspominano postać senator oraz mówiono o tym, jak powstawała książka. Poprowadził go pomysłodawca wydawnictwa poseł Maciej Małecki. A wzięli w nim udział także główny autor książki dr Rafał Zgorzelski, przyjaciółka senator siostra Aneta Krawczyk i Krystyna Lenarczyk, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Żyrardowa”, które wydało biografię.
– Pomysł o biografii senator Janiny Fetlińskiej nosiłem od dłuższego czasu. Ale od pomysłu do realizacji zawsze droga jest daleka. W styczniu 2018 r., gdy przygotowywaliśmy obchody 8 rocznicy śmierci senator Janiny Fetlińskiej, dowiedziałem się, że powstała praca magisterska dotycząca jej osoby. Napisał ją ks. Damian Klimkowski. Pomyślałem, że może z tej pracy powstanie książka. Skontaktowałem się z dr. Rafałem Zgorzelskim, a on zgodził się pracować nad książką – mówił o genezie powstania biografii poseł Maciej Małecki.
Rafał Zgorzelski mówił, że zgodził się na pracę nad książką, bo pochodzi z Mławy i jako syn tej ziemi czuł się w obowiązku przybliżyć postać Janiny Fetlińskiej. – Pierwotnie projekt zakładał, że zostanie wydana nieco poszerzona praca magisterska. Ale w miarę prac nad publikacją rozrosła się ona ponad dziesięciokrotnie – mówił Rafał Zgorzelski. Dodał, że po blisko półtora roku pracy książka trafia do rąk czytelników. Oprócz Rafała Zgorzelskiego i ks. Damiana Klimkowskiego, współautorką książki jest Irena Przybysz.
Publikacja „Janina Fetlińska. Pielęgniarka, społecznik, senator RP (1952–2010)” to bogato ilustrowana biografia senator Janiny Fetlińskiej, w której znalazły się relacje osób blisko z nią związanych. Janina Fetlińska w 1986 r. jako pierwsza w Polsce pielęgniarka uzyskała stopień doktora nauk medycznych w zakresie pielęgniarstwa. „Przez miłość do ludzi zostałam pielęgniarką” – mówiła Janina Fetlińska o wyborze drogi życiowej. Była dyrektorem Biura Ciechanowskiego Konsorcjum Zdrowia oraz pierwszym prezesem Stowarzyszenia Kolegium Pielęgniarek i Położnych Rodzinnych w Polsce. Tworzyła samorząd pielęgniarski na Mazowszu. Opublikowała kilkadziesiąt artykułów i prac naukowych z zakresu pielęgniarstwa, promocji zdrowia i zdrowia publicznego. Była jednym z najbardziej aktywnych i pracowitych senatorów (VI i VII kadencji).
Książka powstała dzięki zaangażowaniu partnerów projektu, tj. Fundacji PZU, Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukaszewicza, Fundacji KGHM Polska Miedź oraz Grupy Azoty S.A. Wydawcą książki jest Stowarzyszenie Wspólnota Żyrardowa. Patronat honorowy nad publikacją objął Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Karczewski.

teks i fot. (gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Trzy dni płockiego festiwalu

Rozmowa z Piotrem Orliczem-Rabiegą, organizatorem festiwalu Audioriver Przed nami 14. edycja Festiwalu Audioriver. Jak zmieniało …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.