Najnowsze informacje

Prokuratura przejęła śledztwa

Płocka Prokuratura Okręgowa prowadzi śledztwo w sprawie włamań i rozbojów na plebaniach na północnym Mazowszu. Sprawą zajmuje się także specjalna grupa policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.
Prokuratura Okręgowa prowadzi śledztwo w sprawie włamań i rozbojów, do których doszło we wrześniu i październiku tego roku na północnym Mazowszu: – Wydział Śledczy przejął od prokuratur rejonowych śledztwa dotyczące włamań i rozbojów na plebaniach. W jedno śledztwo połączono osiem spraw. Widząc problem, jakim stały się włamania i rozboje na plebaniach, także Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu wyznaczyła grupę policjantów do tej sprawy – mówi prokurator Iwona Śmigielska – Kowalska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Płocku. Na razie śledczy nie widzą, czy włamań i rozbojów dokonała jedna czy więcej grup przestępczych.
O włamaniach i napadach na plebaniach północnego Mazowsza informowaliśmy czytelników Tygodnika Płockiego w połowie października. Wówczas w każdej sprawie oddzielne śledztwa prowadziły Prokuratury Rejonowe z Sierpca i Mławy. Do pierwszego włamania doszło w nocy z 5 na 6 września w Rogotwórsku. Sprawcy zabrali broń oraz 7.500 zł. W nocy z 15 na 16 września napadnięto księdza na plebanii w Lubowidzu. Napastnicy zabrali 17.000 zł. 3 października włamywacze usiłowali dostać się do plebanii w Boguszynie. Pięć dni później z sejfu na plebanii w Mochowie rabusie zabrali około 6 tysięcy zł. W nocy z 11 na 12 października włamywacze dostali się do plebanii w Strzegowie. Ich łupem padło półtora tysiąca złotych należące do księży oraz 800 zł należące do parafii św. Anny. 17 października ktoś włamał się do plebanii w Słupi, skąd zabrał około 10 tysięcy zł. W nocy z 17 na 18 doszło do napadu rabunkowego na księdza i jego matkę na plebanii w Rębowie. Napastnicy zabrali około 13 tysięcy zł i inne przedmioty. 24 października z plebanii w Kamienicy pod Płońskiem rabusie zabrali gotówkę i inne przedmioty o łącznej wartości około 10 tysięcy złotych. To właśnie te wszystkie sprawy zostały połączone w jedno śledztwo w płockiej Prokuraturze Okręgowej.
Pozostaje jeszcze sprawa włamania na plebanię w miejscowości Syberia koło Żuromina. 7 września włamywacze zabrali stamtąd 17 tysięcy zł oraz inne przedmioty. Ta sprawa została na razie umorzona.
Po tym, jak doszło do pierwszych włamań i rozbojów, biskup płocki poprosił wiernych o zwrócenie uwagi na obce osoby kręcące się w pobliżu kościelnych obiektów. Kuria Diecezjalna zwróciła się także o pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa do policji.    (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Jadą do Płocka z całego kraju po tytuł mistrza krzyżówek

W sobotę, 18 sierpnia poznamy nowego mistrza szaradziarskiego. O ten tytuł będą walczyli amatorzy umysłowych …

Wakacje na Starówce

Agencja Rewitalizacji Starówki oraz Fundacja Revita zapraszają do udziału w cyklicznych wydarzeniach na Starówce. Imprezy …