Premiera filmu dokumentalnego o Grażynie Przybylskiej-Wendt

– Grażyna niejednemu facetowi mogła zaimponować kręgosłupem. To, że nawet w tej sytuacji można zachować przekonania i żyć z nimi godnie, pomagało przetrwać – mówił Andrzej Słowik, który wraz z Grażyną Przybylską-Wendt był członkiem prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. W piątkowy wieczór w NovymKinie Przedwiośnie odbyła się premiera dokumentu „Życie solidarnością pisane” w reżyserii Ewy Górskiej.
Był to kolejny po projekcji w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku pokaz filmu, którego bohaterką jest organizatorka „Solidarności” w środowisku lekarskim Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, anestezjolog, medyk sądowy, członek prezydium Krajowej Komisji Porozumiewawczej (KKP) – Grażyna Przybylska-Wendt. Jak została kobietą „Krajówki”? Kandydatów zgłaszały regiony, proporcjonalnie do ilości członków. Region Płocki zgłosił Grażynę i Jana Chmielewskiego. Ale to Grażyna została jedyną kobietą w „Krajówce” i jej ścisłym prezydium. Z racji zawodu zajmowała się służbą zdrowia, ale i ochroną środowiska, kulturą, oświatą. Reprezentowała Solidarność na regionalnych uroczystościach, czasami razem z kolegami „gasiła” wybuchające bez planu strajki.

Zobacz kolejny artykuł

1 września od godz. 14.30 na plaży Sobótka Summer Fall Festival

Bardzo dużo ostrej muzyki Zanim zabrzmi pierwszy dzwonek oznajmiający rozpoczęcie roku szkolnego, warto wakacje zakończyć …

Polish Hip-Hop Festival. Pobity rekord

Po raz szósty płocka plaża gościła uczestników Polish Hip-Hop Festival. Impreza z roku na roku …