Najnowsze informacje

Powtórka z piosenki, czyli Hity Teatru Buffo w Płocku

Takiej kolejki przed kasami Płockiej Orkiestry Symfonicznej dawno nie było. Publiczność wychowana na „Metrze”, wielbiciele musicali „Romeo i Julia” czy „Dzwonnik z Notre-Damme” ustawili się w długiej kolejce, żeby kupić bilety do Orlen Areny na koncert Buffo. Te na wieczorny spektakl o 20.00 zniknęły błyskawicznie. Ale i pierwszy (godz. 16.00) cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Widzów zachęciła atrakcyjna cena biletów. Mecenasem wydarzenia był PKN ORLEN S.A.
Sznury samochodów i wypełnione autobusy nieomal zablokowały główną ulicę wiodącą do Orlen Areny. Na spektakl o 16.00 przyszły całe rodziny. Dzieci, rodzice, dziadkowie oklaskiwali wykonawców z Teatru Studio Buffo w repertuarze złożonym z popularnych przebojów z całego świata. Były piosenki francuskie, włoskie szlagiery, rosyjskie hity i muzyka bałkańska. Artystom towarzyszyła Płocka Orkiestra Symfoniczna pod batutą Janusza Stokłosy.
Pierwszym wspólnym projektem założycieli teatru: Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy był grany do dzisiaj i ogromnie popularny musical „Metro”. Potem przygotowali „Do grającej szafy grosik wrzuć”. W 2017 roku Teatr Studio Buffo obchodził 25. urodziny. Nie przestaje zadziwiać rozmachem kolejnych spektakli. Obecnie ma w repertuarze widowisko muzyczne „Polita” na podstawie biografii gwiazdy kina niemego – Poli Negri, który otrzymał Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej w Korei, przedstawienie „Piotruś Pan” czy „Romeo i Julię” 3D, reklamowaną jako pierwszy na świecie „wodny musical”. Od 1992 r. Teatr Buffo zagrał ponad 9000 spektakli i koncertów, zapraszając na swoje realizacje ponad trzy i pół miliona widzów.
W stałym programie są także wieczory z hitami muzycznymi wybranych krajów. I właśnie taką składankę piosenek wykonywanych podczas cyklu „Wieczory w Buffo” oraz kilka utworów z musicali artyści zaprezentowali w Orlen Arenie.
W nastrój wprowadziło „Fly me to the moon” Sinatry, które zabrzmiało na początek koncertu. Natasza Urbańska z towarzyszeniem pary tanecznej zachwyciła w „Libertangu” i jako Marlena Dietrich z „Błękitnego anioła”, a rozbawiła w rosyjskiej klasyce, czyli utworze „Biełyje rozy”. Prowadzący koncert Janusz Józefowicz żartował, że jest najbardziej znaną Rosjanką z Mokotowa. Przy okazji można było podziwiać jej wspaniałe, wielokrotnie zmieniane stroje.
Duże wrażenie skalą głosu i temperamentem zrobiła Marie Mariola Napieralska, która prowadzi w działającym przy teatrze Studiu Artystycznym Metro klasę wokalu i jest m.in. laureatką amerykańskiego konkursu Polonia Star. Najmłodsza w zespole Magdalena Dąbkowska otrzymała brawa za wykonanie piosenki z musicalu „Romeo i Julia”. Natalia Kujawa, która w spektaklu „Metro” gra rolę Anki, zaśpiewała m.in. utwór „Padam padam” z repertuaru Edith Piaf.
Piosenki francuskiej było więcej. Publiczność oklaskiwała „Nathalie” Gilberta Bécaud i „Tombe le neige”. Katarzyna Granecka zaprezentowała utwór „Je t’aime”. Jerzy Grzechnik – zwycięzca opolskich debiutów w 2008 roku zebrał owacje za „Les temps des Cathedrale” z „Dzwonnika z Notre Dame” (był również Freddim Mercurym w „Bohemian Rapsody”). W piosence z repertuaru Juliette Gréco zabrzmiało solo na saksofonie, które zagrał Mariusz „FAZI” Mielczarek.
Piosenkom włoskim dodawała uroku choreografia. Energetyczne „Mambo Italiano” z udziałem tancerzy Studia Buffo podobało się publiczności. Entuzjazm wzbudziły przeboje z Bałkanów: „Prawy do lewego” i „Byłam różą” z repertuaru Kayah.
Brawa należą się płockim symfonikom, którzy po raz kolejny udowodnili, że potrafią zaspokoić gusta wszystkich melomanów, włączając do repertuaru obok wielkiej klasyki utwory rozrywkowe.
Koncert został dofinansowany przez PKN ORLEN, w ramach prowadzonego przez Koncern projektu „ORLEN dla Płocka – kultura z pasją”.

Marta Kunavar
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Największy festiwal kultury hip-hop w Europie Środkowej

Dla fanów hip-hopowej muzyki festiwal w Płocku i czeski Hip Hop Kemp to dwie najważniejsze …

Ultramaraton Rykowisko

W IV edycji ultramaratonu Rykowisko wystartowało blisko 350 zawodników. Najwytrwalsi mieli do pokonania 105 kilometrów. …