Płockie „Spotkania z balladą”. Piosenki Kaczmarskiego

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza na kolejny koncert z cyklu „Spotkania z balladą”. W sobotę, 19 stycznia w Domu Darmstadt Trio Łódzko-Chojnowskie zaprezentuje piosenki Jacka Kaczmarskiego.
Połączyła ich pasja wspólnej fascynacji osobą i twórczością zmarłego poety, kompozytora i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego. Paweł i Witek (łodzianie) od dłuższego czasu występowali razem grając utwory swojego mistrza. Tomek (chojnowianin) dołączył w czerwcu 2003 roku. Kilka pierwszych występów publicznych zmotywowało ich do dalszej pracy. Postanowili skupić się nie tylko na odtwórczym wykonywaniu pieśni artysty, ale i na tworzeniu własnych piosenek – zarówno do wierszy Kaczmarskiego, jak i innych poetów. Ich kompozycje doceniło jury XXXIII Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, nagradzając zespół trzecią nagrodą. Od chwili śmierci Jacka Kaczmarskiego w 2004 r. czują na sobie ciężar obowiązku utrzymywania pamięci o nim i jego piosenkach.
W 2014 r. zespół wydał pierwszą autorską płytę „Sny i sny”. Album to cykl piosenek stanowiących debiut płytowy Trio Łódzko-Chojnowskiego. Zespół od 10 lat skoncentrowany na kultywowaniu twórczości Jacka Kaczmarskiego stworzył w tym czasie także własny repertuar. W skład programu „Sny i sny” wchodzą wiersze w większości nie wykonywane nigdy przez Jacka Kaczmarskiego jako piosenki. Z bogatego, aczkolwiek nigdy nie opatrzonego muzyką autorską, dorobku autora „Naszej klasy”, członkowie Trio postanowili wybrać kilkanaście całkowicie uniwersalnych w wymowie wierszy i nadać własny, autorski, często odległy od stereotypowej maniery bardyzmu kształt muzyczny. Motywem przewodnim cyklu jest sen – rozumiany szeroko, przede wszystkim metaforycznie. Sen, jako marzenie o lepszym, innym życiu. Sen, jako brama do rzeczywistości, co prawda nierealnej, ale na poziomie elementarnym z realności zbudowanej. Sen, jako wiara w wartości rzadkie, ginące lub wręcz w realnej codzienności już nieobecne. Sen, jako ucieczka od rzeczywistości w przyjazną nierzeczywistość. Istnieją zatem różne rodzaje snów. „Są sny i sny”, jak powiada Sancho z tytułowej piosenki niniejszego cyklu.
W warstwie muzycznej i aranżacyjnej muzycy oddali pole wszechstronnym inspiracjom. Cykl Cervantesowski – opowieść o Don Kichocie i Sancho Pansa – inspirowała muzyka dawna. U muzycznego podłoża wierszy z tomiku „Tunel” legły współczesne style.
Koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego „Sny i sny” w wykonaniu Tria Łódzko-Chojnowskiego odbędzie się 19 stycznia o godzinie 18. Bilety w cenie 30 zł wkrótce będzie można kupić w Bileterii POKiS oraz na www.pokis.infoserw.pl. W dniu koncertu bilety w cenie 40 zł będzie można kupić w Domu Darmstadt.

(gsz)
fot. J. Wierzchowska

Zobacz kolejny artykuł

Rowerem albo autem na potańcówkę

W Wiączeminie majówka i urodziny niebieskiego stołu Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim jest obecnie …