Płockie „Spotkania z balladą”. Piosenki Kaczmarskiego

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza na kolejny koncert z cyklu „Spotkania z balladą”. W sobotę, 19 stycznia w Domu Darmstadt Trio Łódzko-Chojnowskie zaprezentuje piosenki Jacka Kaczmarskiego.
Połączyła ich pasja wspólnej fascynacji osobą i twórczością zmarłego poety, kompozytora i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego. Paweł i Witek (łodzianie) od dłuższego czasu występowali razem grając utwory swojego mistrza. Tomek (chojnowianin) dołączył w czerwcu 2003 roku. Kilka pierwszych występów publicznych zmotywowało ich do dalszej pracy. Postanowili skupić się nie tylko na odtwórczym wykonywaniu pieśni artysty, ale i na tworzeniu własnych piosenek – zarówno do wierszy Kaczmarskiego, jak i innych poetów. Ich kompozycje doceniło jury XXXIII Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, nagradzając zespół trzecią nagrodą. Od chwili śmierci Jacka Kaczmarskiego w 2004 r. czują na sobie ciężar obowiązku utrzymywania pamięci o nim i jego piosenkach.
W 2014 r. zespół wydał pierwszą autorską płytę „Sny i sny”. Album to cykl piosenek stanowiących debiut płytowy Trio Łódzko-Chojnowskiego. Zespół od 10 lat skoncentrowany na kultywowaniu twórczości Jacka Kaczmarskiego stworzył w tym czasie także własny repertuar. W skład programu „Sny i sny” wchodzą wiersze w większości nie wykonywane nigdy przez Jacka Kaczmarskiego jako piosenki. Z bogatego, aczkolwiek nigdy nie opatrzonego muzyką autorską, dorobku autora „Naszej klasy”, członkowie Trio postanowili wybrać kilkanaście całkowicie uniwersalnych w wymowie wierszy i nadać własny, autorski, często odległy od stereotypowej maniery bardyzmu kształt muzyczny. Motywem przewodnim cyklu jest sen – rozumiany szeroko, przede wszystkim metaforycznie. Sen, jako marzenie o lepszym, innym życiu. Sen, jako brama do rzeczywistości, co prawda nierealnej, ale na poziomie elementarnym z realności zbudowanej. Sen, jako wiara w wartości rzadkie, ginące lub wręcz w realnej codzienności już nieobecne. Sen, jako ucieczka od rzeczywistości w przyjazną nierzeczywistość. Istnieją zatem różne rodzaje snów. „Są sny i sny”, jak powiada Sancho z tytułowej piosenki niniejszego cyklu.
W warstwie muzycznej i aranżacyjnej muzycy oddali pole wszechstronnym inspiracjom. Cykl Cervantesowski – opowieść o Don Kichocie i Sancho Pansa – inspirowała muzyka dawna. U muzycznego podłoża wierszy z tomiku „Tunel” legły współczesne style.
Koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego „Sny i sny” w wykonaniu Tria Łódzko-Chojnowskiego odbędzie się 19 stycznia o godzinie 18. Bilety w cenie 30 zł wkrótce będzie można kupić w Bileterii POKiS oraz na www.pokis.infoserw.pl. W dniu koncertu bilety w cenie 40 zł będzie można kupić w Domu Darmstadt.

(gsz)
fot. J. Wierzchowska

Zobacz kolejny artykuł

Płocki sztab WOŚP odlicza czas do 13 stycznia

Młodzieżowy Dom Kultury po raz kolejny otrzymał zgodę na utworzenie sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. …

Jubileusz płockiego PCK

Honorowi dawcy krwi z Płocka i powiatu płockiego świętowali z okazji jubileuszu 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.