Płockie Ogrody Światła uroczyste rozświetlenie już w sobotę, 8 grudnia

Pierwszym obchodzonym w niepodległej Polsce Świętom Bożego Narodzenia towarzyszyły niezwykłe emocje. Po 123 latach zaborów, przy wigilijnym stole, spotkały się całe rodziny, które po raz pierwszy od pokoleń mogły cieszyć się wolnością we własnym kraju. Atmosferę tamtych dni przypomną tegoroczne Płockie Ogrody Światła. Uroczyste rozświetlenie już w sobotę 8 grudnia!
Tematem iluminacji na Wzgórzu Tumskim będą Święta 1918 roku, a inspiracją 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas festynu rodzinnego, towarzyszącego rozświetleniu iluminacji, przewidziano wiele atrakcji, które współczesnym dzieciom dadzą wyobrażenie o życiu ich rówieśników przed 100 lat.
Już od godz. 14.00 w sobotę, 8 grudnia na placu Narutowicza dzieci będą mogły wziąć udział w grze plenerowej „Wyścig o Niepodległą” przygotowanej przez Dom Spotkań z Historią. Najmłodsi będą mieli także okazję poznać gry podwórkowe, dzisiaj praktycznie wyparte przez komputery, tablety i smartfony.
W ogrzewanych namiotach odbędą się warsztaty plastyczne, podczas których, mali płocczanie będą mieli możliwość przygotowywania biało-czerwonych kotylionów oraz ozdób choinkowych. Nie zabraknie również smakołyków – stoisk z watą cukrową i gorącą czekoladą. Na scenie, oprócz konkursów z nagrodami, wystąpi zespół Bogna Band z nastrojowymi piosenkami z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Dorośli i starsza młodzież, dzięki wystawie „Ojcowie Niepodległości” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, będą mogli bliżej poznać sylwetki Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Do rąk płocczan trafi również „Ilustrowany Kurjer Płocki”, z którego dowiedzą się, jak Święta A. D. 1918 spędzali ich baBcie i dziadkowie. W Kurjerze także znajdzie się obszerna relacja z wizyty Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, który w 1921 roku odznaczył Płock Krzyżem Walecznych za obronę miasta przed bolszewikami.
Święta to czas dzielenia się z innymi. Dlatego podczas inauguracji Płockich Ogrodów Światła będzie można wesprzeć płockie hospicjum pw. św. Urszuli Ledóchowskiej. Pieniądze ze zbiórki zostaną przekazane na wyposażenie sali dziennego pobytu dla pacjentów oraz zakup sprzętu medycznego.
Tradycją festynu jest również uhonorowanie zwycięzców konkursu organizowanego przez PKN ORLEN na ilustrację kartki świątecznej. Każdego roku podopieczni Rodzinnych Domów Dziecka tworzą kilkaset prac, z których jedna jest uwieczniona na oficjalnej kartce świątecznej PKN ORLEN. Najpiękniejsze dziecięce prace będzie można obejrzeć na placu Narutowicza.
Niepowtarzalna, złożona z tysięcy lampek dekoracja powstała na wyłączne zamówienie PKN ORLEN. Będzie świeciła się na Wzgórzu Tumskim codziennie po zmroku aż do 6 stycznia.

Opr. (t)
* Tekst przygotowano we współpracy z PKN ORLEN
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Pierwszy pokaz mody Aleksandry Klimczewskiej AMOS

Dokładnie przed rokiem Aleksandra Klimczewska postanowiła spełnić swoje marzenie. Wymyśliła, że otworzy sklep z damską …

Narodowy Teatr Opery i Baletu z Odessy wystąpi w Płocku

W tym wydarzeniu nie można nie brać udziału. Bo ma miejsce tylko raz… w sezonie …