Płockie kolędowanie

Na folkową nutę

Jerzy Zelnik poprowadzi pierwszy koncert w bazylice katedralnej, który odbędzie się w ramach Płockiego Kolędowania. Trzy wieczory z najpiękniejszymi kolędami i pastorałkami odbędą się w dniach 7-9 stycznia.
Płockie Kolędowanie to cykliczna impreza organizowana w Płocku, pierwotnie przez Dom Kultury, obecnie przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki. Składają się na nią dwudniowe koncerty, podczas których najlepsze lokalne i ogólnopolskie zespoły prezentują najpiękniejsze kolędy polskie i zagraniczne. Podczas minionych edycji festiwalu płocka publiczność miała okazję wysłuchać kolęd m.in. w wykonaniu Chóru i Orkiestry Centralnego Zespołu Wojska Polskiego, zespołów folklorystycznych ”Łopuszanie”, ”Śląsk”, ”Mazowsze”, ”Ziemia Żywiecka”. Gośćmi Płockiego Kolędowania były również chóry: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, prawosławny.
W styczniu 2002 roku w ramach Płockiego Kolędowania wystąpiły gwiazdy polskiej muzyki jazzowej: Ewa Uryga, Krystyna Prońko, Janusz Szrom z towarzyszeniem orkiestry Big Warsaw Band pod dyrekcją Stanisława Fiałkowskiego. W 2003 roku gośćmi byli: soliści i aktorzy Teatru Makata oraz Ewa Uryga z towarzyszeniem Przemyskiego Chóru ”Gospel”. Rok temu wystąpili m.in.: chóry katedralne prowadzone przez Annę i Wojciecha Bramskich, chór Minstrel oraz Krystyna Prońko.
Pierwsza edycja odbyła się w 1994 roku. Współorganizatorami Płockiego Kolędowania są Kuria Diecezjalna w Płocku wraz z proboszczem katedry płockiej.
7 stycznia o godz. 19.00 w koncercie zatytułowanym Wigilie polskie wystąpią: Kameralny Zespół Wokalny Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, Wieniawski Sting Quartet, Chór Minstrel LO im. Małachowskiego Akompaniował będzie pianista Jarosław Domagała. 8 stycznia kolędy i pastorałki wykona Kapela Drewutnia z Lublina. W ich repertuarze ludowe kolędy z Lubelszczyzny oraz pastorałki z kantyczek przeplatają się z ukraińskimi ”szczedriwkami” i łemkowskimi „koladkami”. Aranżacje wykorzystują tradycyjne, ale i nietypowe instrumenty. Na zakończenie 9 stycznia w koncercie Kolędy na trzeci dzień usłyszymy Oktet Wokalny Gaudium. Wstęp wolny.
(lesz)

Zobacz kolejny artykuł

Adam Struzik Osobowością Roku 2019

„Osobowości i Sukcesy Roku” to plebiscyt, w którym nagradzane są wybitne osoby ze świata biznesu, …