Pieśni wielkopostne i pasyjne

XXIV edycja Festiwalu, który przez lata doczekał się swojej wiernej publiczności, odbędzie się w dniach 16–18 marca. W bazylice katedralnej tym razem wystąpią artyści wykonujący muzykę tradycyjną in crudo, czyli w formie surowej, niezmienionej przez aranżacje. Usłyszymy: Mateusza Kowalskiego w programie „Oberek – śpiewak”, Adama Struga i Monodię Polską w projekcie „Barokowe piety” oraz Justynę Czerwińską, Marię Puzyniankę, Agatę Wróbel podczas wieczoru zatytułowanego „Płaczcie anieli”. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.
Organizowany przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki i bazylikę katedralną Festiwal Muzyki Jednogłosowej powstał z inicjatywy Waldemara Woźniaka. W ciągu minionych edycji w Płocku śpiewali najwybitniejsi wykonawcy: Bornus Consort z Tomaszem Stańką, Schola Teatru Wiejskiego Węgajty, Trio Mediaeval, Schola Gregoriana Pragensis, Schola Antiqua z Hiszpanii, Ensemble Nu: n z Niemiec, Drevo z Ukrainy, Marcel Peres i jego Ensemble Organum z Francji, La Reverdie z Włoch czy The Hilliard Ensemble z Wielkiej Brytanii.
16 marca (piątek) Festiwal rozpocznie występ Mateusza Kowalskiego. Śpiewak i multinstrumentalista, uczeń wiejskich muzykantów, współtworzy liczne zespoły praktykujące polską muzykę tradycyjną in crudo, czyli bez stylizacji. Towarzyszyć mu będą: Marcin Żytomirski (basetla) i Jakub Korona (bębenek). Muzycy zaproszą na program „Oberek-śpiewak”. Tytuł to jedno z określeń mazurka w Radomskiem. W tamtejszym interiorze do dnia dzisiejszego zachowały się przekazywane w tradycji ustnej krótkie formy melodyczne. Podczas koncertu usłyszymy podstawowy, instrumentalny skład polskiej muzyki nizinnej: skrzypce, basetlę i bębenek oraz jednogłosowe, liryczne utwory wokalne.
17 marca (sobota) w katedrze wystąpią Adam Strug i zespół śpiewaczy Monodia Polska w koncercie pt. „Barokowe piety”. Adam Strug to znakomity śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, scenarzysta filmów dokumentalnych, pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska, popularyzator polskiej i obcej muzyki tradycyjnej. Grupa wykonuje polskie pieśni religijne i świeckie przekazywane od pokoleń wyłącznie w tradycji ustnej. Śpiewacy posługują się skalami wcześniejszymi niż powszechnie dziś używana skala dur-moll. Usłyszymy zabrane przez Adama Struga w Łomżyńskiem pieśni wielkopostne. Śpiewakom towarzyszyć będzie lira korbowa.
Festiwal zakończy występ Justyny Czerwińskiej w programie „Płaczcie anieli”. Artystka zajmuje się muzyczną tradycją z pogranicza kutnowsko-łowickiego, a także dawnym nabożnym śpiewem Mazowsza. Od 10 lat współtworzy zespół Dziczka specjalizujący się w ludowym śpiewie polskich Rusinów. Wraz z Marią Puzynianką i Agatą Wróbel zaśpiewa pieśni pasyjne z XVII i XVIII wieku. Usłyszymy utwory szlacheckie i gminne z Mazowsza, Podlasia i Rzeszowszczyzny.
Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godzinie 19.00.

(lesz)

 

Zobacz kolejny artykuł

1 września od godz. 14.30 na plaży Sobótka Summer Fall Festival

Bardzo dużo ostrej muzyki Zanim zabrzmi pierwszy dzwonek oznajmiający rozpoczęcie roku szkolnego, warto wakacje zakończyć …

Polish Hip-Hop Festival. Pobity rekord

Po raz szósty płocka plaża gościła uczestników Polish Hip-Hop Festival. Impreza z roku na roku …