Patriotycznie, świątecznie, bajecznie w Płockich Ogrodach Światła

Po raz trzeci na Wzgórzu Tumskim rozbłysły Płockie Ogrody Światła. Tysiące lampek rozświetliło iluminacje wprowadzające w klimat Bożego Narodzenia. W tym roku świetlne dekoracje swoją kolorystyką i tematyką wpisują się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. I przypominają spacerującym po Ogrodach Światła atmosferę pierwszych świąt Bożego Narodzenia obchodzonych w wolnej Polsce, w wolnym Płocku. Trasę po Ogrodach otwiera biało-czerwona aleja.
Setki płocczan uczestniczyło w otwarciu tegorocznej edycji Płockich Ogrodów Światła. A na trasie spacerujący mogą oglądać iluminacje nawiązujące do świąt Bożego Narodzenia i pierwszych dni wolności: biało-czerwoną rozetę, misia z szarfą w narodowych barwach. Wokół płockiej Katedry rozstawiono także piękne sanie, ławki z tablicami, zabawki jakimi bawiły się dzieci w chwili odzyskania niepodległości. Są oczywiście podświetlane prezenty, przejścia, bombki i świetlne ramy do wspólnych zdjęć. – Przygotowując tegoroczną iluminację chcieliśmy wykreować bajkową przestrzeń, która dla płocczan będzie miejscem do rodzinnych spacerów. Ta edycja Płockich Ogrodów Światała jest wyjątkowa także z racji tego, że nawiązuje do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przenosi odwiedzających do zimy 1918 roku i pierwszych świąt Bożego Narodzenia przeżywanych w wolnej ojczyźnie. Przygotowując tegoroczną iluminację, chcieliśmy przypomnieć o tak ważnym dla nas wydarzeniu, ale także przybliżyć emocje, nastrój, jaki wówczas udzielał się wszystkim Polakom. Mam nadzieję, że dekoracje, które przygotowaliśmy, oddadzą klimat i nastrój, jaki towarzyszył nam w czasie ich projektowania: dumę, radość, nadzieję – mówił zapraszając do wędrowania po trasie tegorocznych Płockich Ogrodów Światła Zbigniew Leszczyński, członek zarządu PKN ORLEN do Spraw Rozwoju.
Na otwarcie Płockich Ogrodów Światła ORLEN zaprosił płocczan w sobotnie popołudnie. – Od trzech lat mieszkam w Płocku i przyszłam obejrzeć Ogrody Światła. Podoba mi się, że nawiązują do tak ważnego dla nas wydarzenia. W tym roku wszystkie wielkie, ważne wydarzenia powinny być organizowane w takim stylu. Świetlne iluminacje to piękna tradycja. Po raz pierwszy takie widziałam w Gdańsku. Cieszę się, że od kiedy mieszkam w Płocku, również tu mogę je oglądać. Robią wrażenie. Wszystko już obeszłam, obejrzałam, wszystkiego spróbowałam. Z pewnością, tak pewnie jak większość płocczan, w to miejsce wybiorę się ponownie – mówiła pani Alfreda, odwiedzająca Ogrody Światła podczas ich otwarcia.
W sobotnie popołudnie wielu płocczan przyszło obejrzeć jak w świątecznej odsłonie wygląda Tumskie Wzgórze. Zanim jednak ujrzeli tegoroczną iluminację, mogli uczestniczyć w rodzinnych zabawach, konkursach, grach podwórkowych nawiązujących do tych, które towarzyszyły ich rówieśnikom sprzed stu lat. Od godziny 14.00 na Placu Narutowicza w rozstawionych namiotach dzieciaki dekorowały pierniczki, robiły patriotyczne ozdoby, brały udział w grze plenerowej „Wyścig o Niepodległą”. – Wspólne, rodzinne dekorowanie pierników okazuje się być doskonałą zabawą. Dzieci mają niesamowite pomysły. I przygotowują ciasteczka świąteczne dla babci, dziadka, rodziców. Królują gwiazdki, śnieżynki, bałwanki – wszystko to, co jest związane z zimą i zbliżającymi się świętami. Jest bardzo kolorowo i smacznie, bo sporo ciasteczek od razu dzieci chrupią – opowiadała o tworzeniu świątecznych smakołyków pani Justyna z warszawskiego Centrum Aktywności Dziecięcej „Skakanka” w Warszawie.
A jeśli ktoś sam nie przygotował autorskiego piernika, to miał okazję spróbować gotowych smakołyków, takich jak wata cukrowa czy gorąca czekolada. Uczestnikom rodzinnego festynu przez cały czas towarzyszyła nastrojowa muzyka z utworami i piosenkami okresu międzywojennego w wykonaniu zespołu Bogna Band. A w przerwach odbywały się konkursy z nagrodami dla uczestników. Jeśli ktoś miał ochotę utrwalić na fotografii swój udział, to miał wyjątkową okazję zrobić zdjęcie z Mikołajem, który od razu przyjmował od dzieci i dorosłych listę z życzeniami świątecznych prezentów.
O drodze do niepodległości przypominała wystawa „Ojcowie Niepodległości”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, prezentująca sylwetki Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego. Nastroje płocczan, którzy świętowali swoją pierwszą gwiazdkę w wolnej ojczyźnie, przypomniano w okolicznościowym wydaniu Ilustrowanego Kuriera Płockiego.
Płockie Ogrody Światła, przygotowane dla płocczan przez PKN ORLEN, można będzie oglądać na Tumskim Wzgórzu do 6 stycznia.

rad
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Rowerem albo autem na potańcówkę

W Wiączeminie majówka i urodziny niebieskiego stołu Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim jest obecnie …