Najnowsze informacje

Pamiętali o ogrodach

Pod patronatem „Tygodnika Płockiego”

W sali wystawowej I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku z wielką pompą wręczono nagrody II ogólnopolskiego konkursu „Pamiętajcie o ogrodach”. Została otwarta również wystawa pokonkursowa.
To już druga edycja konkursu. Jego pomysłodawczynią jest Małgorzata Mroczkowska, dyrektor płockiego liceum.
– Ogród to miejsce refleksji, odpoczynku, radości. Temat piękny sam w sobie – mówi Małgorzata Mroczkowska. – Rozmyślając o ogrodzie i wierszu Jonasza Kofty pomyślałam, że ten temat powinien być przeniesiony do prac malarskich i rysunkowych. A uczniowie liceów plastycznych mogą mu nadać nowy wymiar, wyraz artystyczny. Konkurs to integracja i inspiracja, a także promocja młodych ludzi, którzy przyszłość zawodową będą chcieli połączyć z coraz ważniejszymi w ostatnim czasie dziedzinami np. z waloryzacją krajobrazu, wizualizacja przestrzeni,
restauracją parków czy komponowaniem ogrodów.
Pomysł spodobał się na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu warszawskiej SGGW, która włączyła się w organizację konkursu. Ale co najważniejsze, ideę podchwyciła młodzież. Bo „Pamiętajcie o ogrodach” jest skierowany właśnie do młodzieży z plastycznych szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorzy chcieli, aby konkurs inspirował młodych twórców do doskonalenia umiejętności malarskich i rysunkowych w określonym temacie. A także służył wymianie doświadczeń uczniów i nauczycieli liceów plastycznych z całej Polski. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie prac malarskich lub rysunkowych, których motywem przewodnim był ogród pokazany w różnorodnych aspektach. O tym, że „Pamiętajcie o ogrodach” spodobało się młodym artystom, najlepiej świadczy ilość prac, które wpłynęły na konkurs. W tym roku to 367 prac malarskich i rysunkowych z 23 liceów plastycznych z całej Polski. – To naprawdę dużo, bo zazwyczaj na takie konkursy wpływa 100–170 prac – mówi Małgorzata Mroczkowska. Ale dyrektor płockiego liceum cieszy nie tylko liczba prac konkursowych. – Jurorzy stwierdzili, że w tym roku poziom prac był zdecydowanie wyższy niż w ubiegłym – mówi.
– Pojawiło się dużo ciekawych ujęć tematu, jego interpretacji.
Komisja konkursowa w składzie prof. dr hab. Jan Rylke, kierownik katedry sztuki krajobrazu SGGW, prof. Jacek Dyrzyński, były prorektor ASP w Warszawie i prof. dr hab. Barbara Szubińska, dziekan Wydziału Malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, miała trudny orzech do zgryzienia. Ostatecznie zdecydowano o przyznaniu większej liczby nagród niż planowano. Grand Prix konkursu zdobył Janek Frączek (Kraków). W kategorii malarstwa pierwszą nagrodę przyznano Aleksandrze Modzelewskiej (Warszawa), drugą – Justynie Liskiej (Tarnów), a trzecią – Urszuli Dorman (Kraków). Wyróżnienia otrzymali Paulina Marzec (Płock) i Kamil Kwiatkowski (Dąbrowa Górnicza). W kategorii rysunku pierwszą nagrodę zdobył Mateusz Rak (Zamość), drugą – Aleksandra Strzelecka (Bydgoszcz), a trzecią – Rafał Badan (Kraków). Wyróżniona została Ewa Spiak (Wrocław).
Sponsorami konkursu byli: Poczta Polska, SGGW, Art-Eqiupment, Policor, Via-Art, Partner Premium, Port-Bud, Logos. |
GSZ

Zobacz kolejny artykuł

Największy festiwal kultury hip-hop w Europie Środkowej

Dla fanów hip-hopowej muzyki festiwal w Płocku i czeski Hip Hop Kemp to dwie najważniejsze …

Ultramaraton Rykowisko

W IV edycji ultramaratonu Rykowisko wystartowało blisko 350 zawodników. Najwytrwalsi mieli do pokonania 105 kilometrów. …