Nowa strażnica PSP w Radziwiu

4 października na długo zapisze się w historii płockiej Państwowej Straży Pożarnej. Tego dnia odbyło się oficjalne otwarcie strażnicy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 przy ulicy Popłacińskiej 8. Na nowy obiekt strażacy czekali 24 lata.
Warto przypomnieć krótką historię jednostki. Jesienią 1992 roku kierownik Urzędu Rejonowego w Płocku przychylił się do wniosku ówczesnego komendanta wojewódzkiego PSP w Płocku st. kpt. Krzysztofa Kosztownego. Strażakom przekazano działkę przy ul. Popłacińskiej. Dwa lata później, w związku z remontem mostu przez Wisłę, zapadła decyzja o utworzeniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2, która zaczęła działać 31 maja 1994 roku. Od początku głównym problemem JRG nr 2 były warunki lokalowe. W latach 1995 – 2006 wielokrotnie podejmowano próby wybudowania nowej siedziby, jednak z powodu pilnej potrzeby wybudowania JRG nr 3 na Podolszycach budowa nie mogła ruszyć. Udało się jedynie rozebrać część znajdujących się na nieruchomości obiektów. Dopiero w 2007 roku rozstrzygnięto przetarg na projekt strażnicy. Przygotowało go Mazowieckie Biuro Projektów. Strażacy dostali też pozwolenie na budowę.
W 2008 roku ówczesne władze miasta podpisały ze strażakami list intencyjny w sprawie wspólnego finansowania prac. Roboty jednak nie ruszały dalej z powodu braku pieniędzy. W 2013 roku płoccy radni po raz pierwszy zgodzili się przeznaczyć środki z budżetu miasta na dofinansowanie inwestycji. Ostatecznie kosztowała ona około 10,8 mln złotych. Zgodnie z porozumieniem połowę kwoty przekazał płocki samorząd, druga pochodziła z budżetu państwa i programu modernizacji służb mundurowych. – Państwowa Straż Pożarna to nie tylko wyszkoleni strażacy i nowoczesny sprzęt, ale także baza lokalowa – mówi komendant miejski PSP w Płocku bryg. Grzegorz Padzik.

Reklama
Budynek nowej strażnicy ma kształt litery „T”. Jest w nim między innymi 12 boksów garażowych na kontenery ekologiczne, kontenery pompowe z generatorami prądu. Jednostka w Radziwiu to także baza magazynowa dla całego województwa. Dlatego w nowym obiekcie znalazło się też miejsce na kontenery wężowy i przeciwpowodziowy. Oczywiście są pomieszczenia koszarowe i biurowe dla strażaków, siłownia, sala konferencyjna do szkoleń, kuchnia, stołówka. Na zapleczu budynku jest boisko i wspinalnia. Już w trakcie budowy niezbędna była zmiana projektu. Dzięki temu wprowadzono kilka nowoczesnych rozwiązań. To między innymi pralnia i suszarnia do ubrań używanych przez strażaków podczas akcji ratowniczych. Te rozwiązania doceniła komisja standaryzacyjna KG PSP uznając obiekt za jeden z dziesięciu wzorcowych w całym kraju. To między innymi na rozwiązaniach wprowadzonych w Płocku będą wzorowane nowe jednostki straży pożarnej powstające w Polsce. – Ten nowoczesny obiekt to wynik wieloletnich starań i pracy wielu osób i instytucji. Chcę zapewnić płocki samorząd, że środki publiczne przekazane na budowę strażnicy zostały dobrze zainwestowane. Przełoży się to na większe bezpieczeństwo mieszkańców i jeszcze większą efektywność działań strażaków – mówi komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica.
Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski przypomniał, że samorząd pomagał nie tylko w sfinansowaniu budowy nowoczesnej strażnicy, ale też angażuje się w zakupy i modernizacje wozów gaśniczych i sprzętu. Warto dodać, że w budynku strażnicy znalazło się niewielkie pomieszczenie dla Straży Miejskiej. To tu mieszkańcy lewobrzeżnej części Płocka będą mogli umawiać się na spotkania z rejonowymi ze swoich osiedli.

tekst i fot. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Muzyczne wydarzenie sezonu

Na wyjątkowy recital fortepianowy zaprasza 5 kwietnia Płocka Orkiestra Symfoniczna. Przed melomanami wystąpi Soheil Nasseri, …