Muzyczne wydarzenie sezonu

Na wyjątkowy recital fortepianowy zaprasza 5 kwietnia Płocka Orkiestra Symfoniczna. Przed melomanami wystąpi Soheil Nasseri, pianista doskonale znany nowojorskiej widowni, który w swoim repertuarze ma najwspanialsze dzieła ostatnich dekad. W programie płockiego koncertu znajdą się utwory Fryderyka Chopina i Jana Sebastiana Bacha.
Soheil Nasseri – pianista, którego włoska gazeta „La Repubblica” określiła jako „nową gwiazdę klasycznego fortepianu” urodził się w Santa Monica w Kalifornii. Na stałe mieszka w Berlinie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat, a jako dwudziestolatek został uczniem Karla Ulricha Schnabla. Od 2001 roku do dziś jego mentorem jest Jerome Lowenthal. Uczył się także u Iriny Edelman, Claude’a Francka i Clintona Adamsa.
W Europie Soheil Nasseri zadebiutował w 2004 roku w Teatro Massimo w Palermo. Od tego czasu dał koncerty w najbardziej prestiżowych salach na świecie: występował z recitalami solowymi lub koncertami w Kennedy Center w Waszyngtonie, berlińskiej Filharmonii i Konzerthausie, w Southbank Centre w Londynie, w Musashino Centre w Tokio, w Théâtre Fémina w Bordeaux, florenckim Teatro Comunale, Filharmonii w Sankt Petersburgu a także w Montrealu, Dublinie, Warszawie, Bukareszcie, Teheranie oraz w trzynastu stanach USA. W 2010 roku dołączył do American Ballet Theatre na dziewięć przedstawień w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, na scenie pojawiając się w roli panisty i aktora. Solista gra także muzykę współczesną. Wydał już osiem płyt w wytwórniach Naxos, Centaur, 21CCC i Mahoor. Dziewięciu kompozytorów specjalnie dla niego napisało nowe utwory.
Od 2001 roku Nasseri przygotował 22 różne programy solowe i wykonał w salach koncertowych Nowego Jorku, nie powtarzając ani jednego utworu. Koncerty obejmowały 27 prawykonań dzieł współczesnych oraz 31 sonat fortepianowych Beethovena.
W Płocku usłyszymy: Partitę nr 1 B-dur Jana Sebastiana Bacha, utwory Fryderyka Chopina: Balladę g-moll op. 23, Barkarolę Fis-dur op. 60, Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22, III Sonata C-dur, op. 2 nr 3 Ludwiga van Beethovena.
Na koncert, który jest niewątpliwie wielkim muzycznym wydarzeniem, Płocka Okriestra Symfoniczna zaprasza 5 kwietnia o godz. 19.00. Bilety kosztują tylko 30 zł.

(lesz)
fot. mat. POS

Zobacz kolejny artykuł

Promocja książki o śp. senator Janinie Fetlińskiej

W płockim Opactwie Pobenedyktyńskim odbyła się promocja albumu-biografii o dr Janinie Fetlińskiej – pierwszej w …