Najnowsze informacje

List intencyjny

Mer gruzińskiego miasta Rustawi Zakaria Darchiashvili i prezydent Płocka Andrzej Nowakowski podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w dziedzinie kultury, oświaty, sportu i gospodarki samorządowej. Rustawi ma szansę stać się trzynastym miastem partnerskim Płocka.
Mer Rustawi i prezydent Płocka podpisali listy intencyjne o współpracy pomiędzy miastami oraz o wsparciu procesu zrównoważonego rozwoju w Rustawi. – Mam nadzieję, że to dopiero początek przyjaźni i współpracy pomiędzy naszymi miastami. Nie spotkalibyśmy się tu, gdyby nie zaangażowanie i przekonanie o potrzebie współpracy wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego – powiedział podczas uroczystości prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
W Rustawi gościli już wiceprzewodniczący Rady Miasta Wojciech Hetkowski i zastępca prezydenta Roman Siemiątkowski. W połowie przyszłego roku przyjedzie do Płocka młodzieżowa drużyna piłkarska, która weźmie udział w rozgrywkach Mini Euro. – Polska i Gruzja są partnerami strategicznymi. Nasze narody są połączone niewidzialną nicią przeznaczenia. Jestem przekonany, że współpraca będzie korzystna dla obu stron, a jej celem będą obywatele naszych miast – uważa mer Rustawi Zakaria Darchiashvili.
Rustawi to ważny ośrodek przemysłowy Gruzji. Miasto jest położone 25 kilometrów od stolicy kraju Tbilisi i 20 km od lotniska. Mieszka tu 120,8 tys. osób. Większość to Gruzini, chociaż nie brakuje Azerów, Ormian i Rosjan. W mieście działają zakłady metalurgiczne, swoje inwestycje zrealizowały firmy z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Ukrainy, Indii i Azerbejdżanu.
– Dla Polski rozwijanie współpracy z Gruzją jest ważnym elementem polityki zagranicznej. Gruzja jest liderem państw grupy Partnerstwa Wschodniego. Także dla Gruzji związki z Europą są jednym z naczelnych drogowskazów polityki zagranicznej – mówił wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.    (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Ultramaraton Rykowisko

W IV edycji ultramaratonu Rykowisko wystartowało blisko 350 zawodników. Najwytrwalsi mieli do pokonania 105 kilometrów. …

Za niespełna dwa miesiące wielka zabawa na płockiej plaży

Miłośnicy muzyki elektronicznej nie mają żadnych wątpliwości, gdzie spędzą ostatni weekend lipca. Oczywiście na plaży …