Najnowsze informacje

Koncert pasyjny w bazylice katedralnej

PKN ORLEN S. A – Sponsor Główny „Koncertów Pasyjnych – 14 Katedr” zaprasza 19 marca o godz. 19.00 do Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia NMP w Płocku.
Siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu w wykonaniu aktora Jerzego Zelnika i zespołu Baltic Neopolis Ensemble to tytuł tego wyjątkowego koncertu. W okresie Wielkiego Postu takich koncertów zaplanowano 14. Artyści wystąpią w katedrach i świątyniach w całej Polsce.
Koncert pasyjny Siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu na podstawie medytacji księdza Grzegorza Strzelczyka to wydarzenie wprowadzające w czas Wielkiego Tygodnia. Na całość wydarzenia składa się koncert Siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu oraz Oratorium Josepha Haydna, które jest jednym z najbardziej uduchowionych dzieł kompozytora. Dopełnienie stanowi oprawa multimedialna na podstawie filmu Pasja Mela Gibsona.
Piękna refleksyjna muzyka, wzmocniona przez recytację poezji w wykonaniu Jerzego Zelnika – aktora o wspaniałym dorobku artystycznym, poprowadzi nas w świat polskiej tradycji, wierzeń i Ewangelii. Pozwoli nam też zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad naszą „życiową drogą”, po której każdy z nas niesie swój krzyż.
– Serdecznie zapraszam na koncert pt. „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu”. Będzie on rodzajem rekolekcji w czasie Wielkiego Postu. Motto koncertu to siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu – mówi Jerzy Zelnik.
Zespół Baltic Neopolis Orchestra składa się z liderów orkiestry kameralnej powstałej w 2008 roku w Szczecinie. Pasją muzyków jest przede wszystkim klasyczny repertuar XX i XXI wieku, aczkolwiek nie stronią od eksperymentów, grając w przestrzeniach muzealnych, studiach radiowych, kościołach, budynkach przemysłowych i plenerach. Dzięki staraniom założycielki – Emilii Groch Salvador w składzie zespołu znaleźli się najlepsi młodzi instrumentaliści, uczestniczący w lokalnych, ogólnopolskich i zagranicznych projektach muzycznych.
W 2015 roku Baltic Neopolis Orchestra otrzymała Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna. Od września 2015 roku funkcję dyrektora artystycznego Orkiestry BNO pełni światowej sławy skrzypek i koncertmistrz Vasko Vassilev (Covent Garden Opera House w Londynie). Zespół ma w dorobku pięć albumów, głównie z twórczością polskich kompozytorów: Ego Sapientia, Paweł Łukaszewski & Mikołaj Górecki, Sonatina für Alina, Paweł Łukaszewski Musica Sacra 5 oraz wyjątkowe wydawnictwo z muzyką Carla Loewego.
PKN ORLEN S. A – SPONSOR KONCERTU zachęca do udziału w Koncercie. W trosce o rozwój dziedzictwa narodowego, kultury i sztuki firma dedykuje ten wyjątkowy Koncert Społeczeństwu Płocka i okolic, a także Gościom odwiedzającym Miasto.
Wydarzenie będzie prezentowane w okresie Wielkiego Postu w 14 katedrach i świątyniach w Polsce. Liczba 14 w tytule projektu jest nawiązaniem do 14 stacji Drogi Krzyżowej.
(t), (lesz)
* Tekst przygotowany we współpracy z PKN ORLEN

Zobacz kolejny artykuł

Ultramaraton Rykowisko

W IV edycji ultramaratonu Rykowisko wystartowało blisko 350 zawodników. Najwytrwalsi mieli do pokonania 105 kilometrów. …

Za niespełna dwa miesiące wielka zabawa na płockiej plaży

Miłośnicy muzyki elektronicznej nie mają żadnych wątpliwości, gdzie spędzą ostatni weekend lipca. Oczywiście na plaży …