Julien Bryan w oblężonej Warszawie – wrześniowe spotkanie PGF

Wrzesień w naszej historii ma szczególne miejsce za sprawą wybuchu II Wojny Światowej. W Roku Stulecia Niepodległości chcemy przypomnieć Wrzesień ’39 zdjęciami oblężonej Warszawy autorstwa Juliena Bryana.
W kawiarni Charlie (Tumska 5a/2), piątek od godz. 18.30 prelekcję poprowadzi Pan Tomasz Stempowski.

Tomasz Stempowski – historyk, absolwent UW, pracownik Archiwum IPN w Warszawie. Zainteresowania badawcze: historia XX w., fotografia, film, rola mediów w kształtowaniu pamięci społecznej. Współautor tomu artykułów “Prawo w filmie” oraz albumów “Oblężenie Warszawy w fotografii Juliena Bryana” i “Kariera SS–Oberscharführera Hermanna Baltruschata 1939–1943. Album fotograficzny funkcjonariusza Einsatzgruppe i Geheime Staatspolizei na ziemiach polskich wcielonych do Rzeszy”; autor tekstów na temat fotografii, filmu i archiwistyki. Publikował w czasopismach „Edukacja Prawnicza”,„Tygodnik Powszechny”,„Przegląd Archiwalny Instytutu Pamięci Narodowej”,„Pamięć i Sprawiedliwość”,„Pamięć.pl”,„wSieci Historia”. Był jednym z kuratorów wystawy “Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936–1974” w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Autor wystawy i albumu “Polskie drogi przez Szwajcarię. Losy żołnierzy 2. Dywizji Strzelców Pieszych 1940-1945 na fotografiach ze zbiorów Muzeum Polskiego w Rapperswilu”. Prowadzi bloga o historycznych i społecznych kontekstach fotografii: Fototekst.pl.

Tematem konkursu fotograficznego jest “Zagrożenie”.

webcal://www.facebook.com/ical/u.php?uid=100000260753682&key=AQAZ8Ufe7RVT-EgL

Zobacz kolejny artykuł

Trzy dni płockiego festiwalu

Rozmowa z Piotrem Orliczem-Rabiegą, organizatorem festiwalu Audioriver Przed nami 14. edycja Festiwalu Audioriver. Jak zmieniało …