Hanna Zientara nagrodzona w Cieszynie

Zespół Teatru im. Jerzego Szaniawskiego wrócił z tournée po Czechach. Artyści wystąpili dwukrotnie. Na Festiwalu Teatrów Moraw i Śląska w Czeskim Cieszynie i praskim Teatrze pod Palmovkou pokazali „Myszy Natalii Mooshaber” Ladislava Fuksa w reżyserii Marka Mokrowieckiego.
18. edycja Festiwalu Teatrów Moraw i Śląska w Czeskim Cieszynie okazała się dla płockich aktorów szczęśliwa. „Myszy Natalii Mooshaber” były jednym z 10 profesjonalnych spektakli, które oceniało festiwalowe jury. Oprócz płockiej realizacji publiczność obejrzała m. in.: „Maryšę” Aloise i Viléma Mrštíków Teatru Petra Bezruče z Ostrawy, „Ostrzygli na łyso Josefa Kajnara” Teatru Loutek z Ostrawy, „Kytice” Śląskiego Teatru w Opavie, „Chacharije” w reżyserii Janusza Klimszy Kameralnej Sceny Aréna w Ostrawie, „Kubo” Sceny Czeskiej Teatru Cieszyńskiego, „Balladę dla bandyty” Teatru J. G. Tajovského w słowackim Zwoleniu, „Wiśniowy sad” Słowackiego Teatru Kameralnego w Martinie.
Scena Polska Teatru Cieszyńskiego pokazała najnowszą „Fantazję polską” inspirowaną biografią Ignacego Paderewskiego, którą wyreżyserował Maciej Wojtyszko.
Jury festiwalu w składzie: Ladislav Vrchovský, Janusz Legoń, Simona Nyaitrayová, Lidia Chrzan-Pochroń, Ivan Misař za najlepsze przedstawienie uznało „Wiśniowy sad” Słowackiego Teatru Kameralnego w Martinie. Nagroda za najlepszą rolę męską powędrowała do Tomasza Háby („Kubo”). Cieszyńskiego Anioła za najlepszą rolę kobiecą otrzymała Hanna Zientara-Mokrowiecka (Natalia w „Myszach Natalii Mooshaber”).
Po występie na festiwalu w Cieszynie płoccy aktorzy pojechali do Pragi. Tam pokazali „Myszy…” widowni Teatru pod Palmovkou. – Spektakl się podobał. Zostaliśmy dobrze ocenieni przez widownię, kilka razy zespół wychodził do ukłonów – mówi dyrektor Marek Mokrowiecki. – Znakomicie sprawdzili się też nasi techniczni i scenograf Marian Fiszer, którzy musieli dostosować spektakl do nowych warunków. Okno sceny w Teatrze pod Palmovkou jest o połowę mniejsze niż u nas.
W foyer teatru płocczanie otworzyli małą wystawę na temat realizacji sztuk czeskich w Teatrze im. Szaniawskiego, która towarzyszyła prapremierze „Myszy Natalii Mooshaber”. Dodajmy, że w repertuarze płockiego teatru znalazły się przedstawienia wg Haška, Klimszy, Hrabala i Zelenki.

(lesz)
fot. archiwum Teatru

Zobacz kolejny artykuł

Rowerem albo autem na potańcówkę

W Wiączeminie majówka i urodziny niebieskiego stołu Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim jest obecnie …