„Dwa teatry” na Dzień Teatru

W tym roku Międzynarodowy Dzień Teatru płocka scena świętować będzie w kwietniu. Uświetni go premiera sztuki Jerzego Szaniawskiego „Dwa teatry” w reżyserii Marka Mokrowieckiego. – Bardzo lubię Szaniawskiego, a „Dwa teatry” to dobra sztuka. Absolutnie może zainteresować i dzisiaj, i teraz. To także rzecz o teatrze i o jego twórcach. Poza tym Szaniawski jest patronem naszej sceny, a to zobowiązuje – mówi Mokrowiecki. Komu dotąd nie udało się dostać biletu na spektakl muzyczny „M. Zimińska” opowiadający o urodzonej w Płocku aktorce i gwieździe międzywojnia Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej, ma szansę zobaczyć przedstawienie w marcu. Teatr bierze także udział w akcji „Polska – zobacz więcej – Weekend za pół ceny”. 15 i 17 marca bilety na spektakle „Myszy Natalii Mooshaber” kupimy w promocyjnych cenach.
Przypomnijmy, że „Dwa teatry” już gościły w repertuarze naszego teatru. W 1984 roku spektakl przygotował Jerzy Stępniak. W 2012 roku widzieliśmy „Żeglarza” Jerzego Szaniawskiego, którego wyreżyserował Maciej Kowalewski, również z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Marek Mokrowiecki nie pierwszy raz sięga do Szaniawskiego. W 2000 roku płocka widownia mogła oglądać na małej scenie „Zaszczepiłem mu tego motylka, panowie” wg „Opowiadań Profesora Tutki” w reżyserii i adaptacji Mokrowieckiego. Zagrał role Narratora i Doktora. Obok niego wystąpili Jacek Mąka i Hanna Zientara.
Autorką scenografii do najnowszej realizacji „Dwóch teatrów” jest Aleksandra Szermuch. Muzyki – Krzysztof Misiak (nowy kierownik muzyczny płockiej sceny). W roli dyrektora Teatru Małe Zwierciadło wystąpi Krzysztof Bień. Mariusz Pogonowski zostanie dyrektorem Teatru Snów. Chłopca z deszczu zagra Szymon Kołodziejczyk. Wystąpią także: Barbara Misiun, Julia Chętkowska, Hanna Zientara-Mokrowiecka, Magda Tomaszewska, Sylwia Krawiec. Gościnnie Adam Gradowski i Ewa Pietrzak.
Do marcowego repertuaru płockiej sceny powraca sztuka „Dzikie żądze” w reżyserii Stefana Friedmanna. Będą też „Szalone nożyczki” oraz komedia „Nic nie gra”, która swoją premierę miała w sylwestrowy wieczór. 15 marca (godz. 11.00 i 19.00) i 17 marca (godz. 19.00) odbędą się trzy spektakle „Myszy Natalii Mooshaber”. Bilety na nie objęte są akcją promocyjną „Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny” i będą kosztować 10 zł (na spektakl poranny) i 15 zł (na spektakle wieczorne).
8 marca na Dzień Kobiet w Piekiełku zabrzmią piosenki Wojciecha Młynarskiego. W spektaklu „Młynarskiego ciut się chce” zaśpiewają: Julia Chętkowska, Hanna Chojnacka-Gościniak, Szymon Kołodziejczyk. Zagrają: Krzysztof Misiak (gitara) i Dominik Zachaj (pianino, akordeon).
10 marca zobaczymy przedstawienie gościnne. W komedii kryminalnej „Przygoda z ogrodnikiem” wystąpią m.in. Anna Mucha i Michał Sitarski. 16 marca odbędzie się koncert Michała Bajora „Od Kofty do Korczaka”. Dla najmłodszych widzów w marcu teatr gra: „Pchłę Szachrajkę”, „Królewnę Śnieżkę” i „Kopciuszka”.
Cieszący się powodzeniem spektakl „M. Zimińska”, w którym piękne piosenki Miry wspaniale wykonuje Magdalena Tomaszewska i towarzyszący jej zespół muzyczny pod egidą Edwarda Bogdana, obejrzymy 23 i 24 marca. Prapremiera „M. Zimińskiej” została nominowana do Wydarzenia Roku 2018 w kategorii kultura, w plebiscycie „Tygodnika Płockiego”.
Trwają też próby do zaplanowanego na kwiecień przedstawienia „Związek otwarty” Dario Fo, które przygotowuje Mariusz Pogonowski.

(lesz)
fot. Waldemar Lawendowski

Zobacz kolejny artykuł

Rowerem albo autem na potańcówkę

W Wiączeminie majówka i urodziny niebieskiego stołu Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim jest obecnie …