„Dwa teatry” na Dzień Teatru

W tym roku Międzynarodowy Dzień Teatru płocka scena świętować będzie w kwietniu. Uświetni go premiera sztuki Jerzego Szaniawskiego „Dwa teatry” w reżyserii Marka Mokrowieckiego. – Bardzo lubię Szaniawskiego, a „Dwa teatry” to dobra sztuka. Absolutnie może zainteresować i dzisiaj, i teraz. To także rzecz o teatrze i o jego twórcach. Poza tym Szaniawski jest patronem naszej sceny, a to zobowiązuje – mówi Mokrowiecki. Komu dotąd nie udało się dostać biletu na spektakl muzyczny „M. Zimińska” opowiadający o urodzonej w Płocku aktorce i gwieździe międzywojnia Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej, ma szansę zobaczyć przedstawienie w marcu. Teatr bierze także udział w akcji „Polska – zobacz więcej – Weekend za pół ceny”. 15 i 17 marca bilety na spektakle „Myszy Natalii Mooshaber” kupimy w promocyjnych cenach.
Przypomnijmy, że „Dwa teatry” już gościły w repertuarze naszego teatru. W 1984 roku spektakl przygotował Jerzy Stępniak. W 2012 roku widzieliśmy „Żeglarza” Jerzego Szaniawskiego, którego wyreżyserował Maciej Kowalewski, również z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Marek Mokrowiecki nie pierwszy raz sięga do Szaniawskiego. W 2000 roku płocka widownia mogła oglądać na małej scenie „Zaszczepiłem mu tego motylka, panowie” wg „Opowiadań Profesora Tutki” w reżyserii i adaptacji Mokrowieckiego. Zagrał role Narratora i Doktora. Obok niego wystąpili Jacek Mąka i Hanna Zientara.
Autorką scenografii do najnowszej realizacji „Dwóch teatrów” jest Aleksandra Szermuch. Muzyki – Krzysztof Misiak (nowy kierownik muzyczny płockiej sceny). W roli dyrektora Teatru Małe Zwierciadło wystąpi Krzysztof Bień. Mariusz Pogonowski zostanie dyrektorem Teatru Snów. Chłopca z deszczu zagra Szymon Kołodziejczyk. Wystąpią także: Barbara Misiun, Julia Chętkowska, Hanna Zientara-Mokrowiecka, Magda Tomaszewska, Sylwia Krawiec. Gościnnie Adam Gradowski i Ewa Pietrzak.
Do marcowego repertuaru płockiej sceny powraca sztuka „Dzikie żądze” w reżyserii Stefana Friedmanna. Będą też „Szalone nożyczki” oraz komedia „Nic nie gra”, która swoją premierę miała w sylwestrowy wieczór. 15 marca (godz. 11.00 i 19.00) i 17 marca (godz. 19.00) odbędą się trzy spektakle „Myszy Natalii Mooshaber”. Bilety na nie objęte są akcją promocyjną „Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny” i będą kosztować 10 zł (na spektakl poranny) i 15 zł (na spektakle wieczorne).
8 marca na Dzień Kobiet w Piekiełku zabrzmią piosenki Wojciecha Młynarskiego. W spektaklu „Młynarskiego ciut się chce” zaśpiewają: Julia Chętkowska, Hanna Chojnacka-Gościniak, Szymon Kołodziejczyk. Zagrają: Krzysztof Misiak (gitara) i Dominik Zachaj (pianino, akordeon).
10 marca zobaczymy przedstawienie gościnne. W komedii kryminalnej „Przygoda z ogrodnikiem” wystąpią m.in. Anna Mucha i Michał Sitarski. 16 marca odbędzie się koncert Michała Bajora „Od Kofty do Korczaka”. Dla najmłodszych widzów w marcu teatr gra: „Pchłę Szachrajkę”, „Królewnę Śnieżkę” i „Kopciuszka”.
Cieszący się powodzeniem spektakl „M. Zimińska”, w którym piękne piosenki Miry wspaniale wykonuje Magdalena Tomaszewska i towarzyszący jej zespół muzyczny pod egidą Edwarda Bogdana, obejrzymy 23 i 24 marca. Prapremiera „M. Zimińskiej” została nominowana do Wydarzenia Roku 2018 w kategorii kultura, w plebiscycie „Tygodnika Płockiego”.
Trwają też próby do zaplanowanego na kwiecień przedstawienia „Związek otwarty” Dario Fo, które przygotowuje Mariusz Pogonowski.

(lesz)
fot. Waldemar Lawendowski

Zobacz kolejny artykuł

Płocki sztab WOŚP podsumowuje i dziękuje

Na piątkowej konferencji płocki Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podsumował tegoroczny finał. Były podziękowania, podsumowania …