Doczekaliśmy się porządnych kortów tenisowych

Są trzy zadaszone, nowoczesne, z zapleczem socjalnym i nawierzchnią, na której można rozgrywać nawet turniej wielkoszlemowy – nowe korty tenisowe na stadionie miejskim zostały otwarte.
Do ubiegłego roku na stadionie przy ul. Kochanowskiego można było korzystać z dwóch kortów o ceglanej nawierzchni, które na sezon jesienno-zimowy były „zakrywane” specjalnym balonem (pompowanym, ogrzewanym), którego koszty utrzymania były wysokie.
Od czwartku, 21 lutego można korzystać z już nowoczesnej hali o lekkiej konstrukcji, która zakrywa trzy nowe korty z bezobsługową nawierzchnią akrylową. W nowo budowanym obiekcie można będzie grać przez cały rok, bez względu na warunki pogodowe. – Bardzo ważną osobą, która była orędownikiem tej inwestycji jest Piotr Jaroszewski – mówił w trakcie uroczystości otwarcia kortów prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Przyszedł do mnie wkrótce po tym, gdy zostałem prezydentem miasta i powiedział, że musimy mieć halę do gry w tenisa. Pewnie książkę dałoby radę napisać o tym, ile razy przychodził, by o tym przedsięwzięciu przypomnieć. I oto to małe marzenie się spełnia. Jest to bardzo ważna inwestycja, bo sport pokazuje, że można pomagać niepełnosprawnym i wychowywać dzieci oraz młodzież.
Trzy nowe korty z nawierzchnią akrylową – na jakiej rozgrywany jest np. turniej wielkoszlemowy US OPEN – posiadają certyfikat International Tennis Federation. Dzięki temu będzie można w Płocku rozgrywać zawody o zasięgu międzynarodowym.
Inwestycja jest doskonałym uzupełnieniem organizacji turnieju tenisa na wózkach Płock Orlen Polish Open, który w tym roku zorganizowany zostanie po raz 25. Rozgrywki nie będą już uzależnione od pogody. – Dzięki krytym kortom będziemy mogli bez obaw o okoliczności pogodowe rozgrywać zawody. Będą też lepsze warunki do treningów tenisa dla dzieci i młodzieży oraz dla osób niepełnosprawnych, które zdecydują się na rehabilitacje poprzez sport – mówi prezes Stowarzyszenia Integracyjny Klub Tenisa Wiesław Chrobot.
Dach obiektu pokryty został membraną translucentną, intensywnie przepuszczającą światło dzienne i dzięki temu można będzie korzystać z naturalnego oświetlenia. Natomiast w pochmurne dni światło zapewni nowoczesne oświetlenie LED-owe. Co więcej, nowe korty tenisowe nie będą w ciepłe dni obiektem zamkniętym, ponieważ boczne ściany hali można rozsuwać, by zapewnić przepływ powietrza. Obiekt jest w pełni dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Posiada własne zaplecze socjalne: szatnie i prysznice, które poprawią standard użytkowania kortów tenisowych i zapewnią komfort ich użytkowników. Inwestycja zaczęła się wiosną, skończyła w styczniu. Kosztowała 2,2 mln zł, a dzięki oszczędnościom w eksploatacji powinna się zwrócić ciągu 6 lat.

tekst i fot. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Rowerem albo autem na potańcówkę

W Wiączeminie majówka i urodziny niebieskiego stołu Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim jest obecnie …