Dla kogo Srebrna Maska?

7 kwietnia, podczas premiery „Dwóch teatrów” poznamy laureatów Srebrnej Maski – nagrody przyznawanej przez Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru. Nominacji jest pięć. Prym wiodą panie. Kapituła wyróżniła m.in. Magdalenę Tomaszewską, Sylwię Krawiec i Hannę Zientarę-Mokrowiecką.

W mijającym sezonie Teatr Dramatyczny im. Szaniawskiego zaprosił widzów na siedem spektakli. Na dużej scenie odbyły się: prapremiera sztuki Bohdana Urbankowskiego „Gwiazdy rdzewieją na dnie Wisły” (z okazji 100-lecia niepodległości) oraz „Myszy Natalii Mooshaber” Ladislava Fuksa w adaptacji i reżyserii Marka Mokrowieckiego. Scena kameralna również miała swój spektakl prapremierowy. Była to „M. Zimińska” w reżyserii Karola Suszki. Publiczność obejrzała także: „Nic nie gra” w reżyserii Stefana Friedmanna i „Pchłę Szachrajkę” (reżyser Cezary Żołyński). Zespół płocki pokazał też „Dziady” w sierpeckim plenerze. Scena Inicjatyw Aktorskich przygotowała spektakl składający się z tekstów Wojciecha Młynarskiego w Piekiełku.
Do nagrody Srebrnej Maski kapituła PTPT nominowała pięć osób: trzy aktorki, scenografa i autora aranżacji muzycznej. Oto nazwiska:

Hanna Zientara-Mokrowiecka
za główną rolę w spektaklu „Myszy Natalii Mooshaber” Ladislava Fuksa w reżyserii Marka Mokrowieckiego. „Myszy…” (premiera z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2018) zostały pokazane podczas XVII edycji Festiwalu Teatrów Moraw i Śląska w Czeskim Cieszynie oraz w Teatrze pod Palmovkou w Pradze. Za tytułową rolę Natalii Mooshaber Hanna Zientara-Mokrowiecka otrzymała nagrodę „Cieszyński Anioł” w kategorii najlepsza aktorka.

Magdalena Tomaszewska
za główną rolę w spektaklu „M. Zimińska” Leny Szatkowskiej i Marty Kunavar w reżyserii Karola Suszki oraz mistrzowski epizod w przedstawieniu „Gwiazdy rdzewieją na dnie Wisły” Bohdana Urbankowskiego. Aktorkę zobaczymy w roli Pani w „Dwóch teatrach”.

Sylwia Krawiec
za główną rolę w bajce „Pchła Szachrajka” wg Jana Brzechwy, w reżyserii Cezarego Żołyńskiego oraz perfekcję amatorszczyzny w spektaklu „Nic nie gra” Lewisa, Sayera i Shieldsa w reżyserii Stefana Friedmanna. Aktorka była nominowana również w roku ubiegłym za wachlarz ról w spektaklach „Nosorożec”, „Kopciuszek” i „Prawda”, ze szczególnym uwzględnieniem swobodnego kontaktu z publicznością w farsie „Szalone nożyczki” i stanęła na podium.

Jacek Maria Hohensee
za scenografię do „Nic nie gra” oraz wieloletnią współpracę przy spektaklach w reżyserii Stefana Friedmanna. Jacek Hohensee jest autorem scenografii do „Mayday”, „Mayday 2”, „Kochanych pieniążków” i „Szalonych nożyczek”.

Edward Bogdan
za aranżację piosenek w spektaklu „M. Zimińska” w reżyserii Karola Suszki. To nie pierwsza współpraca pianisty i pedagoga z płocką sceną. Przypomnijmy, że często przygotowuje aktorów wokalnie.

(lesz)
fot. Waldemar Lawendowski

Zobacz kolejny artykuł

Muzyczne wydarzenie sezonu

Na wyjątkowy recital fortepianowy zaprasza 5 kwietnia Płocka Orkiestra Symfoniczna. Przed melomanami wystąpi Soheil Nasseri, …